Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Bulutların hızları yüksekliğe bağlı olarak değişir mi, yoksa hepsinin hızı aynı mıdır?

Yüksekliklerine bağlı olarak onları farklı hızlarda olduklarını görüyoruz diye açıklamalar duydum.
238 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Emircan Bilgiç
Gözü yukarıda olan genç bir mühendis adayı

Öncelikle bulutların hızıyla yükseklikleri arasında doğrudan bir bağlantı kurmak doğru olmaz. Bulutların hızı içlerinde bulundukları hava akımlarının hızı basta olmak üzere çeşitli değişkenlere bağlıdır. Bu hava akışları belirli, nispeten düzenli olabileceği gibi bulunduğu bölgede tamamen düzensiz bir şekilde de gerçekleşebilir. Düzensiz hava akışları hakkında önceden tahminde bulunmak oldukça zordur. Bu yüzden hava akışlarının düzeni ile de bulutların hızları arasında bir bağlantı kurmak yanlış olur.[3]

Bunun yanı sıra yerden gözlem yapan bir insan için bulutların hızını anlamak pek de kolay değildir. Çünkü bulutların yükseklikleri farklı olduğundan bizim algıladıgımız bağıl hızlarıdır. Görece yakında olan bulut daha hızlı olsa da görece yüksekte olan buluttan daha hızlı görünebilir. Bu onun daha hızlı olduğunu kanıtlamasa da yerdeki gözlemci için daha hızlı görünebilir. Aynı şekilde bulutların büyüklükleri de değişken olduğu için bir bulutun Aynı seviyede farklı hızlarda giden iki bulutu farklı hızlarda gidiyormuş gibi görmek de mümkün. [1][2]

Ayrıca bulutların tek bir cisim gibi algılamak da ciddi bir yanılgıya sebep olur. Çünkü bulutlar dinamik yapıları gereği hareket halindeyken şekilleri değişebilir. Bu da gözlemcinin hatalı sonuçlara ulaşmasına sebep olabilir. [1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Ynot. İzafi Hareket. (28 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 28 Ocak 2023. Alındığı Yer: Wikipedi | Arşiv Bağlantısı
 2. James Cleik. (1996). Kaos. sf: 410.
 3. Komisyon. (Makale ve veri derlemesi , ders materyanli). Hava Basıncı Ve Rüzgarlar. Not: Pdf olarak indirmek için: https://acikders.ankara.edu.tr/mod/resource/view.php?id=97802.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close