Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Jimmy Braddock
Üye
1

Buglar neden oluşur?

739 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Emrah Arabacı
Emrah Arabacı
2,700 UP
Kıdemli Yazılım Uzmanı

Kod yazan veya kurguyu yapan kişinin düşünemediği bir senaryo veya olasılık sonucu oluşur. Geriye Exception (İstisna) olarak döner. Yani sizin ekran gördüğünüz ve ne olduğunu anlamakta zorlandığınız mesajlar.

Not : Kod yazan veya kurguyu yapan kişinin bazen aynı bazen farklı kişiler yada ekipler olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

299 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Emrah Arabacı. (9 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 9 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Arkady İlyesevych
Siber Güvenlik Uzmanı, Python Yazılımcısı

Merhaba, bug en sade tanımı ile sistemde oluşan beklenmedik durumlardır. Bu durumlar hem kullanıcı hemde sistemi yapan/tasaryalan kişi tarafından beklenmediktir. Genel itibari ile yazılımcı kullandığı programlama dilinin kütüphane ve fonksiyon gibi işlevsel yapıları, hedeflediği işletim sisteminin mimiari ve çalışma yapısını eksik bildiği için, programı tasarlarken mantıksal hatalar yaptığı için ya da kullanıcıdan aldığı girdilere güvendiği için gerçekleşir.

Örneğin alışveriş sitesine girdiniz ya da alışveriş uygulamasını açtınız bir şeyler satın almak istiyorsunuz. Sepetinize ürünleri eklediniz ve sepetinize geçtiğinizde aldığınız ürünlerin 100 lira tuttuğunuz gördünüz. Bu senaryo 100 lira olarak görünen değerin yanında da bahşiş için bir bölüm bulunduğunu ve buraya girdiğiniz rakam kadar bahşiş bıraktığınızı düşünün. Örneğin ürünleriniz 100 lira tuttu ve 10 lira da bahşiş vermek için girdi alanına 10 lira yazıp ödemenizi yaptınız. Toplamda kredi kartınızdan 110 lira harcanmış olur. Peki ya yanlışlıkla bahşiş bölümüne 10 lira değilde -10 lira girerseniz ne olur? 100 liralık ödemenizin yanına -10 lira bahşiş girdiniz. Toplamda 90 lira ödeyeceksiniz! İşte bu bir bug örneğidir. Yazılımcının düşünemediği bir senaryo oluşmuştur. Sizde bu durumu tamamen rastgele şekilde tespit ettiniz. Bu mantıksal bir bug olarak değerlendirilebilir. Bu tür hatalar "Bug Bounty" programlarında sık sık tespit edilir. Ve büyük şirketler bu tür tespitler için yüksek miktarda ücret ödeyebilirler.

Tüm Reklamları Kapat

Bazı bug türleri ise sistemde yıkıcı etkilere sebep olabilir. Örneğin "Ayak Topu" isimli bir Android/Apple uygulaması olsun. Karşılıklı gol atılan 2 kişilik bir oyun olduğunu düşünelim. Bu oyunda bir kullanıcı adı girmeniz gerekiyor. Normalde "kral_golcu" gibi bir kullanıcı ismi girebilirsiniz. Ya da "0xA" gibi bir değer girdiğinizi düşünün bu ifade hex bir ifadedir ve karşılığı ise "Backspace" tuşudur. Tüm sistemi çıkmaza sokabilirsiniz ya da isim kısmınızda hiçbir şey yazmaz çünkü yazılımcı oyunu yaparken kodların içersinde, kullanıcının normal bir girdi gireceğini düşünmüş ona göre aksiyon almıştır.

Evrim ağacı içersinde basit bir bug örneği olarak görebileceğimiz bir resim paylaşacağım. Arka planda nasıl bir yazılım sisteminin ve kodlarının bilinmediği için tahminsel olarak bazı yerlerde Türkçe karakter gösterme sorunu yaşanıyor.

Evrim Ağacı üzerindeki Türkçe karakter görüntüleme bug
Evrim Ağacı üzerindeki Türkçe karakter görüntüleme bug
Ekran görüntüsü

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Hackerone. (1 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 1 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Wikipedia Race Condition. (1 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 1 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Github. (1 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 1 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
"İkinci Beyin": Vücudunuzdaki Yabancı Organizmalar, Beyninizi Nasıl Yönetiyor?
Arılar da İnsanlar Gibi
Arılar da İnsanlar Gibi "Jetlag" Hisseder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close