Sorulara Dön
1
Bilgisayar & Yazılım

Buglar neden oluşur?

2
113 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Kod yazan veya kurguyu yapan kişinin düşünemediği bir senaryo veya olasılık sonucu oluşur. Geriye Exception (İstisna) olarak döner. Yani sizin ekran gördüğünüz ve ne olduğunu anlamakta zorlandığınız mesajlar.

Not : Kod yazan veya kurguyu yapan kişinin bazen aynı bazen farklı kişiler yada ekipler olabilir.

281 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
4
Teşekkür
Paylaş
4
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Merhaba, bug en sade tanımı ile sistemde oluşan beklenmedik durumlardır. Bu durumlar hem kullanıcı hemde sistemi yapan/tasaryalan kişi tarafından beklenmediktir. Genel itibari ile yazılımcı kullandığı programlama dilinin kütüphane ve fonksiyon gibi işlevsel yapıları, hedeflediği işletim sisteminin mimiari ve çalışma yapısını eksik bildiği için, programı tasarlarken mantıksal hatalar yaptığı için ya da kullanıcıdan aldığı girdilere güvendiği için gerçekleşir.

Örneğin alışveriş sitesine girdiniz ya da alışveriş uygulamasını açtınız bir şeyler satın almak istiyorsunuz. Sepetinize ürünleri eklediniz ve sepetinize geçtiğinizde aldığınız ürünlerin 100 lira tuttuğunuz gördünüz. Bu senaryo 100 lira olarak görünen değerin yanında da bahşiş için bir bölüm bulunduğunu ve buraya girdiğiniz rakam kadar bahşiş bıraktığınızı düşünün. Örneğin ürünleriniz 100 lira tuttu ve 10 lira da bahşiş vermek için girdi alanına 10 lira yazıp ödemenizi yaptınız. Toplamda kredi kartınızdan 110 lira harcanmış olur. Peki ya yanlışlıkla bahşiş bölümüne 10 lira değilde -10 lira girerseniz ne olur? 100 liralık ödemenizin yanına -10 lira bahşiş girdiniz. Toplamda 90 lira ödeyeceksiniz! İşte bu bir bug örneğidir. Yazılımcının düşünemediği bir senaryo oluşmuştur. Sizde bu durumu tamamen rastgele şekilde tespit ettiniz. Bu mantıksal bir bug olarak değerlendirilebilir. Bu tür hatalar "Bug Bounty" programlarında sık sık tespit edilir. Ve büyük şirketler bu tür tespitler için yüksek miktarda ücret ödeyebilirler.

Bazı bug türleri ise sistemde yıkıcı etkilere sebep olabilir. Örneğin "Ayak Topu" isimli bir Android/Apple uygulaması olsun. Karşılıklı gol atılan 2 kişilik bir oyun olduğunu düşünelim. Bu oyunda bir kullanıcı adı girmeniz gerekiyor. Normalde "kral_golcu" gibi bir kullanıcı ismi girebilirsiniz. Ya da "0xA" gibi bir değer girdiğinizi düşünün bu ifade hex bir ifadedir ve karşılığı ise "Backspace" tuşudur. Tüm sistemi çıkmaza sokabilirsiniz ya da isim kısmınızda hiçbir şey yazmaz çünkü yazılımcı oyunu yaparken kodların içersinde, kullanıcının normal bir girdi gireceğini düşünmüş ona göre aksiyon almıştır.

Evrim ağacı içersinde basit bir bug örneği olarak görebileceğimiz bir resim paylaşacağım. Arka planda nasıl bir yazılım sisteminin ve kodlarının bilinmediği için tahminsel olarak bazı yerlerde Türkçe karakter gösterme sorunu yaşanıyor.

Evrim Ağacı üzerindeki Türkçe karakter görüntüleme bug
Evrim Ağacı üzerindeki Türkçe karakter görüntüleme bug
Ekran görüntüsü
1
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın