Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Boğazlar nasıl oluşmuştur?

Çanakkale ve İstanbul boğazları jeolojik süreçte nasıl oluşmuşlardır? Ege Denizinin buz çağının etkisi ve Anadolu levhacığının batıya doğru kayması nedeniyle gerilmeden dolayı çöktüğü bilgilerini edindim. Bunlar doğru mudur? Boğazların bu oluşumda yerleri nedir?
158 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Orjin Astromat
Araştırmacı, Okur

Boğazlar, coğrafi olarak iki kara parçasını birbirinden ayıran, genellikle dar ve su geçirgen bir bölgedir. Bu tür geçişler, çeşitli jeolojik süreçler sonucu oluşabilir. İşte boğazların oluşumunda rol oynayan bazı temel süreçler:

Tektonik Hareketler: Büyük kara parçalarının yer değiştirmesi ve levha hareketleri, boğazların oluşumunda önemli bir rol oynar. Levhaların sıkışması, ayrılması veya kayması sonucunda kara parçaları arasında çatlaklar, koylar ve boğazlar oluşabilir. Örneğin, İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı gibi boğazlar, Anadolu ve Balkanlar arasındaki tektonik hareketlerin sonucunda oluşmuştur.

Deniz Seviyesinin Değişimi: Deniz seviyesindeki değişimler, boğazların oluşumunda etkili olabilir. Deniz seviyesinin yükselmesi veya alçalması, kara parçalarını birbirinden ayıran dar geçitlerin oluşumunu etkileyebilir. Özellikle buzul çağları sırasında deniz seviyesindeki değişimler, boğazların oluşumunda belirleyici olmuştur.

Tüm Reklamları Kapat

Erozyon ve Akarsu Aşındırması: Akarsuların sürekli aşındırma faaliyetleri, kara parçalarının çevresindeki kayaçları oyarak ve taşıyarak boğazların oluşumuna katkıda bulunabilir. Zamanla, akarsuların oluşturduğu vadiler, deniz seviyesinin yükselmesi veya tektonik hareketlerle su altında kalabilir, böylece boğazlar oluşur.

Volkanik Aktivite: Volkanik aktivite sonucu oluşan lav akıntıları ve yanardağ patlamaları da boğazların oluşumunda etkili olabilir. Volkanik adalar ve yarımadalar, kara parçalarını birbirinden ayıran boğazların oluşumunda rol oynayabilir.

Bu süreçlerin bir kombinasyonu, çeşitli coğrafi bölgelerde farklı ölçekte boğazların oluşumunu şekillendirebilir.[1]

Kaynaklar

 1. R. Ü. Eğitimi. Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi | Rusya'da Üniversite Eğitimi. Alındığı Tarih: 16 Mart 2024. Alındığı Yer: Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi | Rusya'da Üniversite Eğitimi | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close