Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Arif Erincik
Arif Erincik
1,120 UP
Üye
3

Bizim 7.7 veya 7.8 ile japondaki 7.8 arasında fark var mı?

Ana akım medyaya baktığımızda bu deprem farklı, bu deprem yüzeye yakın, bu deprem hangi gelişmiş üklede olsaydı mahv ederdi, gibi söylemlerle karşılaşıyoruz. Bu ne kadar doğru?
948 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Baki Yıldız
Kendi bilgilerim ve düşüncelerim

Bu büyüklük deprem merkezinin uzaklığına göre ölçülür. Burada esas alman gereken nokta örneğin bir köyde 7.7 hissedilen deprem şehir merkezinde 6.9 hissedilebilir.[1] Kaynakta deprem ölçüm yöntemlerini ilettim inceleyebilirsin. Japonya da 9 büyüklüğünde deprem şehir merkezine göre değil de depremin yaşandığı en yakın okyanus bölgesine göre hesap edildiğini okumuştum ( Bu bilgi net değildir.) eğer böyle ise evet japonyada 9 büyüklüğünde bir deprem oldu ama etkilenen her yer 9 büyüklüğünde etkilenmedi bunu anlamak gerekir. Bu yüzden merkeze yakınlık olarak ölçülen her 7 , 8 gibi rakamsal değerlerin deprem şiddeti aynıdır. Fakat bu deprem merkezindeki insan yaşamına göre etkisi değişmektedir. Kısacası çölde 9 şiddetinde deprem olmasıyla milyonlarca insanın yaşadığı bir yerde 6 şiddetinde deprem olmasında hangisi daha etki yaratır öyle düşünebilirsin.

Kaynaklar

 1. Boğazici üniversitesi. Deprem Ölçüm Yöntemleri. Alındığı Tarih: 10 Şubat 2023. Alındığı Yer: Boğazici üniversitesi | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Akin Kaczynski
Akin Kaczynski
3,782 UP
araştırma yeteneğine sahibim.

depremin büyüklüğünü etkileyen en büyük şeylerden birisi de yüzeye yakınlığıdır.

japonya'da aynı yüzeye yakınlık ile, 8 şiddetinde deprem olsaydı yine hiçbir şey yaşanmazdı.

depremler öldürmez, kötü binalar öldürür.

Tüm Reklamları Kapat

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close