Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Biyolojiden ilerlemek istiyorum ama hangi bölümü seçmem gerekiyor?

Merhaba, Biyoloji'ye ilgim var ve üniversitede ilgili bir bölüm okumak istiyorum ve ODTÜ şuan da en çok istediğim üniversite ve baktığım zaman biyoloji okuyabileceğim 2 bölüm var bunlar da "Moleküler Biyoloji ve Genetik" ve "Biyoloji" bunlardan hangisini seçmem benim için daha iyi olur bilgili birinden yorum bekliyorum teşekkürler.
6,777 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap

Tıp okumanı, tıp okuduktan sonra tıbbi temel bilimlerde ilerlemeni tavsiye ederim.Tıp okuduktan sonra işsiz kalma sorunun asla olmaz.Tusta temel bilimler(biyokimya,fizyoloji,mikrobiyoloji...vs. gibi) üzerine uzmanlık alıp ilerlersin aklında hala doğa bilimleri(zooloji,botanik,ekoloji... vs. gibi) kalırsa doğa bilimleri ile ortak çalışmalar yapabilirsin. Üniversitelerin en iyi biyoloji ve moleküler biyoloji bölümlerinden mezun olsan bile özel sektörde işin asla garanti değil.Kaldıki biyolog ve moleküler biyolog istihdamı hem devlette hem özel sektörde çok sınırlı, bakanlıklar ve tübitak önüne geleni bursiyer olarak almıyor.Okul bittikten sonra nitelikli sana gelir getiren garantili bursunun olması lazım .Yoksa yurtdışına gitmek zorundasın.Yurtdışında tanıdığın varsa git.Yurtdışı bursları alırım,oraların kültürüne hızlı uyum sağlarım ,sağlıklı bir şekilde yaşarım,orda da geri dönmemek üzere işimi de bulurum diyorsan gitmelisin.Türkiye'de yaşamaya niyetli isen biyoloji ve mbg bölümleri show, öğrencilerinin %50 si işsiz.%40 'ı alan dışı işte çalışıyor.%10 u sadece kendi alanında çalışıyor.Branş öğretmeni atamaları ise daha yeni 150 yi gördü.Sınava 6000 biyolog ve biyoloji öğretmeni giriyorsa bunun 150 sini atıyor devlet.Özel sektörde biyoloji öğretmeni alımı da çok çok az.Birkaç kere sınava hazırlan sadece büyük devlet üniversitelerinde ya da en iyi özel üniversitelerde tıp oku, bunun dışında ftr,beslenme ve diyetetik gibi sağlık bilimlerinden de bölümler yazma.Bu tarz bölümler malesef gecekondu üniversitelerinin para kazanmak için öğrencileri kandırmak için yaptığı reklamdan ibaret.Pdr bunları bilmez,üniversitelerin dünya üniversiteleri arasındaki yerlerini,sıralamalarını,kalite makale ve atıf sayılarını bilmez.Pdr ve sınav-tercih danışmanlığı yapan öğretmenler; dışı seni içi beni yakan yeni açılan kalitesiz rezidans üniversiteleri, moleküler biyoloji,beslenme ve diyetetik,fizyoterapi gibi bölümleri para kazanma aracı olarak kullandığını bilmez. Son birkaç senede birçok düşüncesiz zenginin, daha çok para kazanmak için kurduğu kolejden bozma özel üniversiteleri ile pazarlama aracıdır moleküler biyoloji,ftr,beslenme ve diyetisyenlik bölümleri.İçinde biyoloji,moleküler biyoloji geçipte garanti istihdam olanağı sunan tek meslek tıptır.İster kötü üniversitede oku ister iyi üniversitede her halukarda doktor olarak devlete atanırsın.Mobing olayı vs. ise her meslekte var sadece covidden dolayı çok çalışmak zorunda kaldılar.Yök'ün seyirci kaldığı,devletinde tüm dünyaya bizim çok fazla üniversitemiz var diye haykırdığı kalitesiz sosyal bilim politikalarından bir tanesidir balon üniversiteler.Üniversitelerle ilgili ciddi çalışmalar yapan Erhan hocanın makalesine erişebilirsin kaynakça kısmından.

1,175 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Erhan Erkut. Üniversite Kurma Ekonomisi. (13 Mart 2021). Alındığı Tarih: 13 Mart 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Muhsin Alperen Yılmaz
Biyoloji Öğrencisi

İş bulmak için üniversite mi okunurmuş? O 1980’lerin türküyesinde kaldı. Temel bilimleri bu kadar yerden yere vurmamak lazım. En nihayetinde bu platformun idari kadrosu ve emekçileri temel bilimler kökenli. Ve hiç kimse de ne aç değil ne de açıkta. Herkes tıp okumak zorunda değil! Sen arkadaşım, biyolojiye ilgin varsa bu çağda artık üniversitenin bir anlamı kalmadı. Sadece tıpı öven zihniyetin müdavimleri böyle düşünüyorlar ve umarım onlar da azalarak biterler. İngilizcen ve merakın olduktan sonra biyoloji alanında ilerleyrbildiğin kadar ilerlersin. Mbg mi yoksa biyoloji mi dersen de; kapsamlı bir biyoloji eğitimi istiyorum diyorsan biyolojiyi. Yok, ben daha mikro düzeyde belli alanlarda ilerlerim diyorsan da mbg derim. Unutma, her ne kadar isimleri farklı görünse de biyo-mbg arasında sadece belli ders farklılıkları var o kadar.

786 görüntülenme
14
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
H. Kumsal Taştepe
Yazar-Çevirmen

Merhaba Mert,

Biyoloji, daldan ziyade başlı başına bir ağaç. İçinde çok fazla konu ile ilgilenen dallar barındırıyor. Öncelikle biyolojide hangi konulardan zevk aldığını bulmalısın, daha sonrasında o konu veya konuların biyolojinin hangi dalları ile ilişkili olduğunu araştırmalısın. Nihayetinde sevdiğin dalın hangi lisans programıyla daha fazla bağlantılı olduğunu bulup onu seçmelisin.

Tüm Reklamları Kapat

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

717 görüntülenme
6
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close