Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
Biyolojiden ilerlemek istiyorum ama hangi bölümü seçmem gerekiyor?
Merhaba, Biyoloji'ye ilgim var ve üniversitede ilgili bir bölüm okumak istiyorum ve ODTÜ şuan da en çok istediğim üniversite ve baktığım zaman biyoloji okuyabileceğim 2 bölüm var bunlar da "Moleküler Biyoloji ve Genetik" ve "Biyoloji" bunlardan hangisini seçmem benim için daha iyi olur bilgili birinden yorum bekliyorum teşekkürler.
505 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap

Tıp okumanı, tıp okuduktan sonra tıbbi temel bilimlerde ilerlemeni tavsiye ederim.Tıp okuduktan sonra işsiz kalma sorunun asla olmaz.Tusta temel bilimler(biyokimya,fizyoloji,mikrobiyoloji...vs. gibi) üzerine uzmanlık alıp ilerlersin aklında hala doğa bilimleri(zooloji,botanik,ekoloji... vs. gibi) kalırsa doğa bilimleri ile ortak çalışmalar yapabilirsin. Üniversitelerin en iyi biyoloji ve moleküler biyoloji bölümlerinden mezun olsan bile özel sektörde işin asla garanti değil.Kaldıki biyolog ve moleküler biyolog istihdamı hem devlette hem özel sektörde çok sınırlı, bakanlıklar ve tübitak önüne geleni bursiyer olarak almıyor.Okul bittikten sonra nitelikli sana gelir getiren garantili bursunun olması lazım .Yoksa yurtdışına gitmek zorundasın.Yurtdışında tanıdığın varsa git.Yurtdışı bursları alırım,oraların kültürüne hızlı uyum sağlarım ,sağlıklı bir şekilde yaşarım,orda da geri dönmemek üzere işimi de bulurum diyorsan gitmelisin.Türkiye'de yaşamaya niyetli isen biyoloji ve mbg bölümleri show, öğrencilerinin %50 si işsiz.%40 'ı alan dışı işte çalışıyor.%10 u sadece kendi alanında çalışıyor.Branş öğretmeni atamaları ise daha yeni 150 yi gördü.Sınava 6000 biyolog ve biyoloji öğretmeni giriyorsa bunun 150 sini atıyor devlet.Özel sektörde biyoloji öğretmeni alımı da çok çok az.Birkaç kere sınava hazırlan sadece büyük devlet üniversitelerinde ya da en iyi özel üniversitelerde tıp oku, bunun dışında ftr,beslenme ve diyetetik gibi sağlık bilimlerinden de bölümler yazma.Bu tarz bölümler malesef gecekondu üniversitelerinin para kazanmak için öğrencileri kandırmak için yaptığı reklamdan ibaret.Pdr bunları bilmez,üniversitelerin dünya üniversiteleri arasındaki yerlerini,sıralamalarını,kalite makale ve atıf sayılarını bilmez.Pdr ve sınav-tercih danışmanlığı yapan öğretmenler; dışı seni içi beni yakan yeni açılan kalitesiz rezidans üniversiteleri, moleküler biyoloji,beslenme ve diyetetik,fizyoterapi gibi bölümleri para kazanma aracı olarak kullandığını bilmez. Son birkaç senede birçok düşüncesiz zenginin, daha çok para kazanmak için kurduğu kolejden bozma özel üniversiteleri ile pazarlama aracıdır moleküler biyoloji,ftr,beslenme ve diyetisyenlik bölümleri.İçinde biyoloji,moleküler biyoloji geçipte garanti istihdam olanağı sunan tek meslek tıptır.İster kötü üniversitede oku ister iyi üniversitede her halukarda doktor olarak devlete atanırsın.Mobing olayı vs. ise her meslekte var sadece covidden dolayı çok çalışmak zorunda kaldılar.Yök'ün seyirci kaldığı,devletinde tüm dünyaya bizim çok fazla üniversitemiz var diye haykırdığı kalitesiz sosyal bilim politikalarından bir tanesidir balon üniversiteler.Üniversitelerle ilgili ciddi çalışmalar yapan Erhan hocanın makalesine erişebilirsin kaynakça kısmından.

635 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Erhan Erkut. Üniversite Kurma Ekonomisi. (13 March 2021). Alındığı Tarih: 13 March 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
  • Raporla
Cevap
Muhsin Alperen Yılmaz
Muhsin Alperen Yılmaz Biyoloji Öğrencisi

İş bulmak için üniversite mi okunurmuş? O 1980’lerin türküyesinde kaldı. Temel bilimleri bu kadar yerden yere vurmamak lazım. En nihayetinde bu platformun idari kadrosu ve emekçileri temel bilimler kökenli. Ve hiç kimse de ne aç değil ne de açıkta. Herkes tıp okumak zorunda değil! Sen arkadaşım, biyolojiye ilgin varsa bu çağda artık üniversitenin bir anlamı kalmadı. Sadece tıpı öven zihniyetin müdavimleri böyle düşünüyorlar ve umarım onlar da azalarak biterler. İngilizcen ve merakın olduktan sonra biyoloji alanında ilerleyrbildiğin kadar ilerlersin. Mbg mi yoksa biyoloji mi dersen de; kapsamlı bir biyoloji eğitimi istiyorum diyorsan biyolojiyi. Yok, ben daha mikro düzeyde belli alanlarda ilerlerim diyorsan da mbg derim. Unutma, her ne kadar isimleri farklı görünse de biyo-mbg arasında sadece belli ders farklılıkları var o kadar.

328 görüntülenme
5
  • Raporla
Cevap
H. Kumsal Taştepe
H. Kumsal Taştepe Yazar-Çevirmen

Merhaba Mert,

Biyoloji, daldan ziyade başlı başına bir ağaç. İçinde çok fazla konu ile ilgilenen dallar barındırıyor. Öncelikle biyolojide hangi konulardan zevk aldığını bulmalısın, daha sonrasında o konu veya konuların biyolojinin hangi dalları ile ilişkili olduğunu araştırmalısın. Nihayetinde sevdiğin dalın hangi lisans programıyla daha fazla bağlantılı olduğunu bulup onu seçmelisin.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

306 görüntülenme
4
  • Raporla
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et