Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emre Evrim
Emre Evrim
45K UP
Üye
0

Bitkiler teorik olarak ölümsüz mü?

375 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Osman Sarıkülçe
Ziraat Mühendisi

Soruyu ayrıntılı sormanızı öneririm. Ancak anladığım kadarıyla bu soruya şöyle cevap vermek istiyorum. Kısmen evet.

Dünya üzerinde yaşayan bildiğimiz alemlerden birisi olan bitkiler alemine mensup bazı türlerin büyümesi ve gelişmesi teorik olarak sınırsız. Ancak bunu her bitki için söyleyebilmemiz imkansız.

Bizler insan merkezcil doğaya baktığımız için belki bunu anlayabilmek zor gelebilir. Bitkiler aynı hayvanlar gibi hareket edebilen, nefes alabilen ve hatta çeşitli problemlere karşı strateji geliştirebilen varlıklardır. Sadece bir insan gözüyle baktığımızda bitkileri ya hareketsiz ya cansız sanma gafletine düşeriz. Ancak bitkiler alemi ile hayvanlar aleminin zaman kavramları birbirinden farklıdır. Bize göre bir sarmaşığın çitlere dolanma hızı çok yavaştır. Ancak aynı konumda yaşayan ulu bir çınar ağacına göre ortalama bir insan çok hızlı yaşayıp ölmektedir. Ölüm evrim için gerekli bir mekanizmadır. Her üreme ile birlikte daha zengin genetik materyale sahip bireyler dünyaya gelirken. Daha fakir genetik materyale sahip bireyler, görece daha gelişmiş genetik materyale sahip organizmalar ile mücadele etmede zorlanacaktır. Bitkiler ne kadar kesilen bir uzvuyla yeşerip aynı genetik materyale sahip 2. bir canlı ortaya çıkarabilme gücüne sahip olsada (biz buna çelik ile çoğaltma demekteyiz.). Her bitki çiçekli, çiçeksiz vb. üreme yöntemlerine sahiptir. Bitkilerin üremesi ile uzun nesiller boyu, yani uzun zaman içerisinde onlarında diğer canlılar gibi değiştiklerini görüyoruz. Sorunuzun benim anladığım ana damarına geri dönecek olursak. Teorik olarak mantarları, virüsleri, bakterileri ve böcekleri ekarte edebilseydik. Tabi birazda fizik kurallarını esnetebilseydik (Sonuçta devasa dalları olan bir çınar ağacının demir destekler ile koca dallarının desteklendiğini hepimiz görmüşüzdür. Bunun yanında köklerden ağacın tepesine kadar bitkiler su ve besin maddelerini temel fizik ile iletebilmektedir. Sınırsız bir yaşam sınırsız boy uzaması demek olacaktır.) . Ayrıca küresel ısınma, yangın gibi birçok felaketinde olmayacağını garanti edersek. Evet çok yıllık bitkiler sınırsız ömre sahip olabilirlerdi.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak dediğim gibi doğal şartlar altında her canlı gibi bitkilerde ölüme mahkum bunun sebebleri enfeksiyon, yangın, yıldırım, kuraklık, toksisite, tahribat, sıcaklık, soğukluk v.b. nedenler ile olacaktır.

Kaynaklar

 1. Isabel Saez. (2018). On The Immortality Of Stem Cells. Science Daily. doi: 10.1038/s41598-018-22384-9. | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close