Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Bişeyler icat edebilen bi makine icat edilebilir mi edilse bile neler icat edebilir?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Evet makineler makineleri icat edip üretebilir.Yapay zekalar yeterince geliştiğinde artık kendi kendilerini geliştirip bir üst versiyonlarını üretebilecek hale geleceklerdir.Günümüzde bile derin öğrenmeyle yapay zekalar kendini alanında geliştirebiliyor.

Örnek vermek gerekirse:

  • Etrafımızdaki nesnelerin ne olduğunu algılabilen ve tepki verebilen
  • Kod yazabilen ,Müzik yapabilen ya da netflixte film kişisel kapağı yapabilen yapay zekalar günümüzde mevcut.

Sonuç olarak çok yakın bir gelecekte yapay zekaların kendilerinin bir üst versiyonunu ya da insanın üretebildiği her şeyi insan yardımı olmadan üretebileceğini düşünüyorum.


Teşekkür
Paylaş
2

Bu konuda varsayımları bir kenara bırakan bir gelişme yaşandı. Avrupa Patent Ofisi kendisine yapılan bir patent başvurusunu buluşu yapan bir yapay zeka olarak beyan edildiği gerekçesiyle reddetti.

Sözlü müzakerelerde buluşu kendisinin yapmadığını ve nasıl yapıldığının adımlarını anlatamayacağını beyan eden Dr.Thaler, buluşların DABUS kısa adını verdiği yapay zeka tarafından yapıldığını beyan etti.

Bu durumda patent hukukunun detayları sebebiyle başvuru reddedilmiş olsa da, yapay zekanın ne kadar detaylı ve derinlikli buluşlar yapabileceğine dair güzel bir örnek.

Dökümanları buradan ve buradan okuyabilirsiniz.

Ayrıca kaynaklar "DABUS"un itiraza hazırlandığını belirtiyor :)

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer beyinlerimiz, onu kolaylıkla anlayabileceğimiz kadar basit yapıda olsaydı, bu defa da biz beynimizi anlayamayacak kadar basit olurduk.”
Ian Stewart
Geri Bildirim Gönder