Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Bir organ en fazla kaç defa nakledilebilir?

Bildiğimiz üzere organlar nakledilebiliyor ancak nakil sayısının bir limiti var mı? Mesela gözlerimi bağışladığımı düşünelim, gözlerimi bağışladığım kişi de ölünce bağışlamayı kabul ederse gözlerin zarar görmeden 2. Kez nakli mümkün mü?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle organ naklinin , bir arabanın yedek parçası gibi tak- çıkar şeklinde işlemediğini belirtelim. Bunun en önemli sebepleri 1-nakil edilen doku-organlar CANLI dır. 2- alıcının immün sistemi canla başla nakledilen organı yok etmeye - red etmeye çalışacaktır. (nakil tek genetk olarak birebir olan tek yumurta ikizleri arasında olmadığı müddetçe). biz hekimler de bu immun sistemi baskılayıcı ilaçlar vererek bu red sürecini mümkün olduğunca uzatmaya çalışırız. örneğinizde belirttiğiniz gibi göz nakil edilen bir organ değildir ama gözün kornea tabakası nakil edilebilir. organ Nakli işlemi titizlikle yönetilmesi gereken bir durumdur. bundan dolayı donörün alınacak organları sağlıklı olmalıdır ki alıcı bundan fayda görsün. genelleme yaparsak nakil edilen bir organın üzerindeki immün sistem yükü nedeniyle hemen hemen her zaman bir daha nakil edilmeye uygun olmamakta. Ancak ve ancak bazı ekstrem durumlara örnek verecek olursak;kadavradan ( beyin ölümü olmuş bir kişiden ) alınan bir böbrek nakli yapılırken alıcının durumu nakile uygun olmayınca ( kanama , tansiyon düşüklüğü , anesteziye bağlı problemler vb ) ameliyat tamamlanmadan o böbrek tekrar çıkarılarak yedekte bekleyen hastaya nakil yapılabilir. böyle durumlar karşılaşılabilinen olaylar olduğu için her alıcının mutlaka bir de yedeği olur. sonuç olarak alıcının sağlığını iyileştirmek için riskler alarak yapılan bu işlemlerde optimum sonuçlar için optimum sağlıklı organı seçmemiz gerektiğinden sorunuz/önermeniz teorikte geçerli olabilir gibi gözükse de pratikte geçerli değildir.

Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
5
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İmkansız olanı elediğinizde, geriye kalan her neyse, ne kadar olasılıksız gözükürse gözüksün, gerçek olmalıdır.”
Arthur Conan Doyle