Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Bir kemiğimiz kırıldığında nasıl daha hızlı iyileşmesini sağlayabiliriz? İyileşme hızını kontrol etmemiz mümkün müdür? İyileşme hızı neye bağlıdır?

175 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
B Sinan Ç
B Sinan Ç
1,875 UP
Tıp fakültesi 3.sınıf öğrencisi

Kemklerin iyileşmesini, bütünlüğü bozulan kemik dokusunun arasında hücre bazında farklılaşmalarla önce kıkırdak doku yerleşimi sonrasında kemik dokuya farklılaşma ve son olarak da yeniden şekillenme olarak özetleyebiliriz. Bu farklılaşmaların temelinde kemik yapan hücreler (Osteoblastlar), kemik zarı (Periost), Periostal hücreler ve bu hücrelerin farklılaşmlarıyla oluşan hücrelerin (Kondroblastlar gibi) yanı sıra kan kaynaklı hücreler, hormonlar, mineraller ve besinler de rol almaktadır.

Bu açıdan öncelikle sağlıklı kemik iyileşmesi için vücutta yeterli kaynaklar olması önemlidir. Örneğin süt ve süt ürünlerinden zengin beslenmek, balık yağı, bazı meyveler, kollajen içeren besinler içeren bir diyetin süreci hızlandırabileceğini düşünmekteyim . Bununla beraber kırığın lokalizasyonu da bu kaynaklardan yeterli şekilde beslenebilme açısından değerlidir, örneğin iyi kanlanan bir bölgede kemik gelişimi daha hızlı olur. Aynı zamanda iyileşme döneminde veya yeniden şekillenme döneminde kemiğin doğru fiksasyonu da doğru kaynama ve bölgedeki kanlanmanın gün içinde bozulmaması açısından çok değerlidir. Yani öncelik uygun bir beslenme ve bakım hızlı bir iyileşmenin en temel faktörleridir.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca hastanın yaşı, hormonları, kırılan kemiğin tipi gibi değiştirelemeyecek faktörler de iyileşmenin hızı açısından önemlidir. Örneğin uzun kemikler diğer kemik tiplerinden daha zor kaynar, uzun kemikler de kendi içlerinde farklılaşabilir daha uzun ve büyük kemiklerin de kaynaması daha zordur. Ayrıca üst bölge kemikleri alttakilerden daha hızlı iyileşir

Daha hızlı iyileşme istiyorsak aslında yapılması gereken iyileşmeyi yavaşlatan faktörlerden korunabilmektir. Örneğin bölgede bir enfeksiyon, hastada altta yatan bir hastalık ya da kemiğin yetersiz immobilizasyonu gibi durumlardan kaçınabilmek iyileşme açısından önemlidir.

Kısaca kemiğin iyileşmesinde etkili faktörleri bu şekilde özetleyebilirim. İyileşme açısından benim gözümde en önemli noktalar iyi beslenme, iyi bakım ve kemiğin hareketsizliğidir diyebilirim. Bunları optimal düzeyde sağlayabildikten sonra daha da hızlandırmak adına yapabileceğin şeyler kısıtlıdır, sabır gerektiren bir süreç olduğunu unutmamak gerek. Geçmiş olsun dileklerimle.

Kaynaklar

  1. Wikipedia. Kemik Iyileşmesi - Wikipedia. (12 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 12 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
  2. acikders.ankara.edu. (Ders slaytı, 2021). Remodelling Evresi - Ankara Üniversitesi Açık Ders Malzemeleri.
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close