Sorulara Dön
1
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Bir kemiğimiz kırıldığında nasıl daha hızlı iyileşmesini sağlayabiliriz? İyileşme hızını kontrol etmemiz mümkün müdür? İyileşme hızı neye bağlıdır?

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Kemklerin iyileşmesini, bütünlüğü bozulan kemik dokusunun arasında hücre bazında farklılaşmalarla önce kıkırdak doku yerleşimi sonrasında kemik dokuya farklılaşma ve son olarak da yeniden şekillenme olarak özetleyebiliriz. Bu farklılaşmaların temelinde kemik yapan hücreler (Osteoblastlar), kemik zarı (Periost), Periostal hücreler ve bu hücrelerin farklılaşmlarıyla oluşan hücrelerin (Kondroblastlar gibi) yanı sıra kan kaynaklı hücreler, hormonlar, mineraller ve besinler de rol almaktadır.

Bu açıdan öncelikle sağlıklı kemik iyileşmesi için vücutta yeterli kaynaklar olması önemlidir. Örneğin süt ve süt ürünlerinden zengin beslenmek, balık yağı, bazı meyveler, kollajen içeren besinler içeren bir diyetin süreci hızlandırabileceğini düşünmekteyim . Bununla beraber kırığın lokalizasyonu da bu kaynaklardan yeterli şekilde beslenebilme açısından değerlidir, örneğin iyi kanlanan bir bölgede kemik gelişimi daha hızlı olur. Aynı zamanda iyileşme döneminde veya yeniden şekillenme döneminde kemiğin doğru fiksasyonu da doğru kaynama ve bölgedeki kanlanmanın gün içinde bozulmaması açısından çok değerlidir. Yani öncelik uygun bir beslenme ve bakım hızlı bir iyileşmenin en temel faktörleridir.

Ayrıca hastanın yaşı, hormonları, kırılan kemiğin tipi gibi değiştirelemeyecek faktörler de iyileşmenin hızı açısından önemlidir. Örneğin uzun kemikler diğer kemik tiplerinden daha zor kaynar, uzun kemikler de kendi içlerinde farklılaşabilir daha uzun ve büyük kemiklerin de kaynaması daha zordur. Ayrıca üst bölge kemikleri alttakilerden daha hızlı iyileşir

Daha hızlı iyileşme istiyorsak aslında yapılması gereken iyileşmeyi yavaşlatan faktörlerden korunabilmektir. Örneğin bölgede bir enfeksiyon, hastada altta yatan bir hastalık ya da kemiğin yetersiz immobilizasyonu gibi durumlardan kaçınabilmek iyileşme açısından önemlidir.

Kısaca kemiğin iyileşmesinde etkili faktörleri bu şekilde özetleyebilirim. İyileşme açısından benim gözümde en önemli noktalar iyi beslenme, iyi bakım ve kemiğin hareketsizliğidir diyebilirim. Bunları optimal düzeyde sağlayabildikten sonra daha da hızlandırmak adına yapabileceğin şeyler kısıtlıdır, sabır gerektiren bir süreç olduğunu unutmamak gerek. Geçmiş olsun dileklerimle.

1
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Wikipedia. Kemik Iyileşmesi - Wikipedia. (12 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 12 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
  • acikders.ankara.edu. (Ders slaytı, 2021). Remodelling evresi - Ankara Üniversitesi Açık Ders Malzemeleri.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın