Puan Ver
1
Puan Ver

Bir insanın bilincinin tamamı kopyalanıp başka bir yere aktarılabilir mi?

Kayıt yapılan andaki bütün anılar ve düşünceler dijital ortama aktarılabilir mi? Beyindeki her olayın nöronlar arası elektriksel olaylar ve biyolojik birtakım durumlardan meydana geldiğini düşünürsek bir gün bu gerçek olabilir mi?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Şu an için pek mümkün görülmese de, bazı yatırımlar ve çalışmalar ile gerçekleştirilebileceği öngörülüyor.

İnsan beyni yaklaşık 100 milyar nöron içerir ve bu nöronlardan her biri, yeri geldikçe 10.000 sinaps yapabilmektedir. Ve sinapslar hareketlidir, bu akıl almayacak sayıda bir karmaşıklık demektir. Bu noktada düşünüldüğünde, şu an bilinen herhangi bir bilgisayar veya sistem bu denli karmaşık bir veri akışını karşılayacak düzeyde bir yazılıma veya donanıma sahip değildir.

Ama yapılan bazı araştırmalar ve özellikle beyin görüntüleme teknolojilerindeki gelişmeler bunun öngörülemeyen bir zaman sonra mümkün olma ihtimalinin olduğunu gösteriyor. Özellikle kuantum bilgisayarları gibi çok kısa sürelerde çok fazla işlem yapabilen cihazların zamanlı gelişmesi, bunun mümkün olabileceğini gösterir niteliktedir.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Teorik olarak mümkün olan her şey, teknik zorlukları ne olursa olsun, eğer yeterince arzulanırsa, pratik olarak elde edilecektir.”
Arthur C. Clarke
Geri Bildirim Gönder