Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
1

Bir insan hem evrimci hem de dindar olabilir mi?

Evrimi kabul etmek için dinden çıkmak zorunda mıyız?

7
301 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
7 Cevap

Türkiye'de evrimi kabul edip aynı zamanda müslüman olan bir çok isim var. Evrim, bilimdir. Din ise bir inanç meselesidir. Din kişiden kişiye değişir çünkü içsel bir olgudur. Subjektiftir, deney ve gözlemle kanıtlanamaz. Evrim ise kanıtlanmış bir teoridir. Birçok insan evrimi kabul ettiği takdirde dinden çıkacağını düşünür. Birçok insan ise, evrimi kendi tanrısına uydurma yolunda ilerler. Bunu yapmakta herkes özgürdür. Evrime bakarak, tanrının ihtişamlı ve uzun süren süreçler içerisinde canlılığı meydana getirmesine bakarak hayranlık da duyabilirsin, bu zamana kadar var olan türlerin %99unun yok olduğunu, evrimin başarısızlıkların tarihi olduğunu da düşünebilirsin. Bu sana(kişiye) kalmıştır.

695 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
6
Teşekkür
Paylaş
6

Dini sosyal bir olgu olarak ta kabul edersen; zorunda olmayabilirsin sanki...

Yani; din insanlar için "farz zorunluluklar" dışında, toplum içinde "yabancı olmama" durumu için de bir sosyal olgu. Bizdensin ya da bizden değilsin seçiminde kalan insanlar için farklı açıdan bir zorunluluk.

128 görüntülenme
1
Teşekkür
Paylaş
1

İbrahimî dinlere mensup birinin evrimi kabul etmesi dinen caiz değildir. Din bilginleri konuyla ilgili yeni fetvalar üretmeye çalışsalar da, bu dinlerde kesin bir yaratıcı ve yaratıcının kusursuz olarak yarattığı canlılar vardır. Bu dinler bir yaratıcıdan bağımsız olarak canlılığın başlamış olabileceği fikrinin tartışılmasına dahi cevaz vermez. Çünkü dinler dogmatiktir. Hangi dine inanıyorsunuz bilmiyorum ama İslam olabileceğini düşünüp, buna göre yanıtlayacağım: İslam'da Allah'ın varlığı, birliği, sonsuzluğu inancı kesinlikle kabul edilir. Tanrı tektir, tek yaratandır, tüm bu "kainatın" ve içindeki canlıların yaratıcısı ve sahibidir, ölüm zamanını ancak o bilir ve tayin eder vs vs. Şimdi bunca şeyin sahibi ve sorumlusu olarak kabul edilen bir Allah inancı kesinken, evrim gibi bir fikri kabul etmek İSLAM'A GÖRE uygun değildir. Çünkü İslam her şeyden önce insanların Adem ve Havva adlı iki insandan türediğini söyler. Bunu kabul etmek zorundasındır, eğer Müslüman olmak niyetindeysen. Bunu kabul edersen, evrim teorisini otomatikman reddetmiş oluyorsun zaten. Ya da aşağıdaki ayetten yola çıkarak dünyanın yaratılışını kabul etmen gerekiyor. Bu ayeti doğru kabul edersen, bilimle ters düşmüş oluyorsun. İslam inancında ayetlerin bazısını kabul edip bazısını reddetmek gibi bir lüks de yok. Kur'an-ı Kerim'i her şeyiyle tam olarak bilmeli, kabul etmelisiniz ki gerçek bir Müslüman olasınız. Ama ayetlere itibar etmezseniz, zaten Müslüman sayılmazsınız. Mürted görülürsünüz ki şeriatta bunun hükümleri kanlı olabilir.

"De ki: "Siz mi yeri iki günde (iki evrede) yaratanı inkâr ediyor ve O'na ortaklar koşuyorsunuz? O, âlemlerin Rabbidir." O, dört gün içinde (dört evrede), yeryüzünde yükselen sabit dağlar yarattı, orada bolluk ve bereket meydana getirdi ve orada rızık arayanların ihtiyaçlarına uygun olarak rızıklar takdir etti. Sonra duman hâlinde bulunan göğe yöneldi; ona ve yeryüzüne, "İsteyerek veya istemeyerek gelin" dedi. İkisi de, "İsteyerek geldik" dediler. Böylece onları, iki günde (iki evrede) yedi gök olarak yarattı ve her göğe kendi işini bildirdi. En yakın göğü kandillerle süsledik ve onu koruduk. İşte bu, mutlak güç sahibi ve hakkıyla bilen Allah'ın takdiridir."*

158 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Fussilet Suresi 9-12, Kur'An-I Kerim. (26 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 26 Kasım 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

dinden dine değişir bu soru eğer kastettiğin islamsa çelişir çünkü ilk insandan ve ondan türediğimizi söyler bize evrimde ise böyle olmadığını biliyoruz ve ya canlıların harika kusursuz hepsinin bi işe yaradığını söyler islam bununda doğru olmadığını bu zamana kadar yaşamış canlılardan biliyoruz yani denilebilirki konu islamsa evrimle bağdaşmaz

112 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Hayır inanırsanda evrimi kabül edersin ama sorun şurda başlıyor.

Evrim dolaylı yoldan mitleri geçersiz kılıyor. Tıpkı Coğrafya/Astronomi yüzünden orta çağda düz dünya ve Dünya'nın yaradılışı ilgili mitlerin yıkılması gibi.(Bu yüzden kilise eli ile insanlar idam edildi). Evrim de Yaradılış mitine burnunu sokuyor. Korkuyorlar bu yüzden. Aslında mitlerinin bir anlatıya dönüşmesi inanan sayısını değiştirmeyecektir. Nasıl coğrafya veya astronomi bilen nesiler inanmayı bırakmadıysa aynı şekilde evrimi bilen nesillerde inanmayı bırakmayacaktırlar. Fakat yalancı çobanın sözüne kimseler inanmaz. Bu yüzden de bir noktada gelir kapılarının aniden kapanmasından korkuyorlar. Yani Eğer dünyada inancından bir gelirin yoksa o zaman evrimle ilgili bir derdinde yok.

131 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Olamaz ya tam dine inanmıyordur yada bilimin ne dediğini anlamıyordur ayrıca bilim fiziksel olaylarla ilgilenir metafizik kavramları kanıtlaması veya yalanlaması söz konusu değildir.

Bu yüzden bilimin tanrının varlığını kanıtlamak veya yalanlamak gibi bir misyonu yoktur.

120 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Günümüzde hem tanrının varlığını hem de evrimi kabul eden birçok inanış vardır fakat birçoğunun kafasındaki tanrı ve evrim öyküsü bildiğimizden farklı olabiliyor temel dinlerden bahsedecek olursak zannetmiyorum sonuçta evrim bir yaratıcının olmadığını kanıtlamak adına atılmış bilimsel bir adımdır böylesine bir olguyu savunabilecek dindar bir insan olduğunu hiç sanmıyorum bu denli büyük bir çelişki içine girebilecek bir insanı dikkate alıpta dinlerlermi bundan da şüpheliyim. İyi günler ...

164 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Benim için Evren'i anlamak, bir sanrıda ısrarcı olmaktan çok daha iyidir. O sanrı ne kadar rahatlatıcı ve tatmin edici olursa olsun...”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku