Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
İrem Mayalı
Üye
20

Bir insan görmeden sevilebilir mi?

Bir insan bir başka insanı daha yüzünü bile görmeden sadece görüşlerinden, eserlerinden ve zekasından etkilenebilir mi? Yoksa bu hayranlık mıdır?
1,456 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Hakan Çakir
Hakan Çakir
9K UP
Araştırdım.
Orijinal Soru: Tanımadığımız insanlara nasıl sevgi gibi güçlü duyguları hissedebiliriz?

Tanımadığımız insanlara karşı duyduğumuz sevgi, genellikle hayranlık, saygı ve takdir gibi duyguların bir karışımıdır. Bu duyguların temelinde yatan şey, o kişinin veya şeyin bizim için önemli olmasıdır. Örneğin, tarihe altın harflerle yazılmış bir insanın başarılarına hayranlık duyabiliriz. Vefat etmiş bir insana karşı sevgi duymamızın nedeni ise, o kişinin bize öğrettikleri veya yaptıkları gibi şeylerin bizim hayatımızda da yer etmesini istememiz olabilir.

Kaynaklar

 1. bbcnews. Dergi - Duygu Körlüğü: Hiçbir Duygu Hissetmeyen Insanlar - Bbc News Türkçe. (1 Şubat 2016). Alındığı Tarih: 30 Mart 2023. Alındığı Yer: BBC News Türkçe | Arşiv Bağlantısı
 2. Hürriyet. 4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Sevgi Ve Saygı Konu Anlatımı. (14 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 30 Mart 2023. Alındığı Yer: Hürriyet | Arşiv Bağlantısı
 3. Bilim ve Ütopya. Sevgi Nedir?. Alındığı Tarih: 30 Mart 2023. Alındığı Yer: Bilim ve Ütopya | Arşiv Bağlantısı
 4. İ. LÜLECİ. İnsanî İlişkilerin Temeli: Sevgi Ve Saygı. (13 Şubat 2023). Alındığı Tarih: 30 Mart 2023. Alındığı Yer: İsmail Lüleci | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Taylan Dursun
Taylan Dursun
38K UP
Meraklı bir Genç

Kesinlikle Evet. Çünkü birçoğumuz çoğu ünlü düşünürleri, filozofları

ya da Ünlü kimseleri görmeden seviyoruz. Mesela örnek vermemiz gerekirse '' Hz.Muhammed''

Tüm Reklamları Kapat

Hiç bir Müslüman o Peygamberi görmedi ama onu seviyorlar onun hareketlerini davranışlarını bile taklit edip örnek alıyorlar.

Tabii dediğim gibi bu sadece Din Adamları için değil başka kimseler içinde geçerli.

557 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
21
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yiğit Kulaoğlu
Düşünür ve araştırmacı lise Öğrencisi

Hayranlık. Mesela biz Atatürk'ün fikirlerine katılıyoruz ve biz onun fikirlerini yaptıklarını seviyoruz. Onunla aynı evde yaşasaydık, Sabiha Gökçen yerinde olsaydık belki de hiç sevmezdik. Bize itici gelen alışkanlıkları olabilir. Ama bilmiyoruz. Ve sevdiğimizi düşünüyoruz. Aslında buna saygı, hayranlık denir. İlla ki bı sevgi arıyorsanız da o kişiyi sevmiyorsunuz, yaptıklarını seviyorsunuz. Birebir tanısaydık sevmeyebilirdik.

3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
"Güneş Tanrıçası": Var Olmaması Gereken Bir Parçacık Daha Keşfedildi!
Meksikalı Uzaylılar Gerçek mi?
Meksikalı Uzaylılar Gerçek mi?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close