Puan Ver
0
Puan Ver

Bir evren yaratma imkanımız olsaydı, yaratacağımız evrenin fizik kanunlarını önceden belirleyebilir miydik?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bu konuda uzman sayılmam ama düşüncelerim şöyle:

Bir evren yaratacak kadar gücümüz olsaydı yarattığımız evrenin fizik kurallarını önceden belirlemek bir pastaya mum koymak kadar kolay bir şeyl olacaktı.

Bunu biraz daha açayım:

Şu an bizi etkileyen fizik kuralları sadece bu evrende var değil mi ? Tabi paralel evrenler teorisini kabul edersek sonsuz evren var ve bu evrenler hiç bir zaman aynı olmazlar.

Örnek olarak matematiksel evren i ele alalım. Matematiksel evrende her şey mantık ve matemaik üzerine kuruludur.Diyelim ku bu evrende bir gözlemci olsun ve gözlemci sadece 1 ve 0 sayılarını görsün ,matematik 1 ve 0 dan oluşutğu için bu sayılardan evreni oluşturacaktır ama öncelikle bunları görmek için gözlemciyi hesaplamalıdır.Yani görüldüğü gibi matematimsel bir evrende bizim evrenimizdeki fizik kuralları pek işlemez.Ya da başka bir paralel evrende kütleçekimi diye bir şey kütleitimi şeklinde tanımlanabilir.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Muhteşem bir şey, bir yerlerde keşfedilmeyi bekliyor!”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder