Puan Ver
3
Puan Ver

Bir canlı hangi aşamada ölü sayılır?

Sadece insanlar için değil tüm canlılar için soruyorum. Beyin ölümü gerçek ölüm sayılır mı?

1
Anonim 3
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Canlılığın temeli yani bir maddenin canlı olması için onun solunum reaksiyonu ile ATP (enerji) üretebilmesi, boşaltım yapabilmesi, protein sentezi yapması ve bir metabolizmaya sahip olması gerekir yani organik ve inorganik maddeleri kendi içinde birbirine dönüştürebilmesi gerekir. Bunların yanında homeostasi (iç denge) yani hücrelerde ki tuz derişimi arttığında bunu azaltmaya yönelik bir tepki gösterebilmesi bunların yanında üreme, hareket edebilme ve çevreye adaptasyon sağlama özelliklerini barındırması canlılığın gereksinimlerindendir. Bunları yerine getiremeyen organizmalar artık canlı sayılmazlar.

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ölüm bir mühendislik problemidir.”
Bart Kosko
Geri Bildirim Gönder