Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Bir blog yazarken nelere dikkat etmeliyiz?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba Bekir! Blog yazarken dikkat etmen gerekenleri maddeler hâlinde açıklayacağım.

1. Kendinizi başkalarıyla kıyaslarken moralinizi bozmayın. İlham almak için tabii ki diğerlerinin blog yazılarını takip edebilirsiniz fakat birden de profesyonel bir blogger olamayacağınızı da unutmayınız. Yaza yaza gelişeceksinizdir. Pes etmeden devam edin!

2. Eğer konu fazlasıyla detay barındırıyor ise paragraflara bölerek yazınız, diğer türlü okunması zor olacaktır.

3. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için görsellerinizle zenginleştirin!

4. Eğer site size ait ise okunması zor olmayacak yazı "font"u seçiniz.

5. Yazdığınız konu hakkında bilgi sahibi olup olmadığınızı kendinize sorun, çünkü birçok kişi sizin yazınızı okuyacaktır. Herhangi bir yanlış bilgi vermek istemeyiz.

6. Kaynak belirtiniz! Kaynaklarınızın doğrular nitelikte olduğundan emin olunuz.

7. Site size ait ise reklamları konumlandırırken dikkatli olunuz.

8. Bolca araştırma yapınız, birkaç dakikalık araştırmalar sonucu elde ettiğiniz bilgilerle yazmaya kalkışmak doğru olmaz.

9. Başlığınızı konuyu özetler nitelikte dikkat çekici seçiniz.

Maddeler arttırılabilir, aklıma gelen önemli noktalar bunlar.

(Kaynaklar kısmına bıraktığım örnek bir makaleyi inceleyebilirsiniz).

Sorunuzu "Evrim & Abiyogenez" kategorisinde sormuşsunuz. Evrim başlı başına dallanan bir mekanizmaya sahip ve bolca araştırma isteyen bir alan. Kitaplar okumanız, makaleleri incelemeniz gerekebilir. Eğer kendinize bu kıstaslarda güveniyorsanız hemen yazmaya başlayın! Önemli olan başlamaktır, nasıl başladığınızın pek de önemi yoktur, arkası gelecektir. İyi yazılar dilerim!

103 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Cehalet ne zaman bir görüş haline geldi?”
Scott Adams