Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Bir bitki tasarlayacak olsaydınız nasıl bir bitki olurdu, nasıl tozlaşırdı?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Benim sıfırdan bir bitki tasarlamak gibi bir şansım olsaydı

Manolya boyutunda bir ağaç tasarlardım.

Pembemsi renkte taç yaprakları olurdu ,

Her bir çiçek iki taç yapraktan meydana gelirdi ve her bir çiçek diğer bitikilerin aksine bir T harfinin iki kolundaki 2 ayrı goncadan meydana gelirdi, Goncalar önce açılır sonra da T harfini kollarındaki 2 gonca bir I olacak şekilde gelişim gösterirdi , İçbükey taç yapraklar Tam olarak geliştiklerinde bir kalp şeklini oluştururlardı.

T nin kollarındaki Goncalardan birisi Polen sahibi , diğeri dişilik organı sahibi olurdu bitkinin erkek organında üretilen polenlerin bitkinin gelişimi ile dişi organın tepecik bölümüne yapışması olayı ile tozlaşırdı bitkim . Taç yapraklar kalp şeklini aldığında bitki kendi kendine , bir dış etkiye maruz kalmaksızın , tohumlarını oluşturmuş olurdu . (1)

Tohumlar oluştuktan sonra ise , bunları saran elmamsı bir meyve isterdim tasarladığım bitkide.

Küçük-Orta elmalara benzeyen bu meyvelerin pembemsi kabukları olurdu. Bu sert sulu elmalar aynı zamanda pembe güle benzer hoş bir kokuya ve ekşi-tatlı bir tada sahip olurdu . İsmini de Malus Corisis yani Kalp Elması koyardım .

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes kendi fikrine sahip olmakta özgürdür; ancak kimse gerçekler konusunda hatalı olma hakkına sahip değildir.”
Bernard M. Baruch
Geri Bildirim Gönder