Puan Ver
2
Puan Ver

Bilimin bu kadar ilerlemiş olmasına rağmen, hala temel doğru yaşam kurallarını uygulamıyor olmak, modern insan açısından nasıl açıklanabilir?

İhtiyacımız olan zaman ve miktarda uyumak, ihtiyacımız olan besinleri almak, sedanter yaşamamak vs vs konularda hala biyolojimizle savaşır haldeyiz.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
1 Cevap

Çünkü gelişme çabası içinde olan toplumun gelişmek için bizi zorunda bıraktığı bazı şeyler var. Uyku düzenini doğru olan şekilde uygulayamiyoruz çünkü patron benim paraya, bunun içinde bana daha fazla zaman ayıracak işçiye ihtiyacım var diyor. Dolayısıyla sen hak ettiğin, aslında olması gereken uyku düzenini uygulayamiyorsun. Burda toplum neden bu temel ihtiyaçlara göre bir düzen oluşturmadı diye soru sorulabilir, bunun cevabıda toplumun senin aslında uygulaman gereken yaşam biçiminden daha güzel(!) şeylerinin olduğuna inanmasından kaynaklıdır. Peki toplum nasıl olurda bir şeyi benim düzgün yaşamımdan daha fazla önemser diye sorabilirsin. Burda benim cevabım toplumun kendini kandırması ve o şeylerin onun egosunu tatmin etmesi olur.

Egosunu tatmin etme durumunu anlamış olabilirsiniz ama anlamayan olursa diye kendini kandırma durumunu kısa bir şekilde açıklayayım.

Toplum gelişmek ister ve bahanesi gelişince daha mutlu, daha iyi, daha güzel bir yaşama sahip olmaktır. Kendini böyle kandırır ve gelişmeye başlar. Bunun uğrunda bir çok şeyi feda eder (sağlıklı yaşam, insanların psikolojisi, mutlu yaşam vb.) Ama kimin umrunda? O adam bunu gelişim için yaptı ve biliyorsun ki gelişim mükemmel bir şeydir! Evet bu uğurda insanların mutluluğuna zarar verdi sağlıklı yaşamı engelledi ama gelişti.

İnsanların ihtiyaçlarını gelişim uğruna engelledi, kabaca cevabım budur. Tabi bunun yanına başka şeylerde eklenebilir ama benim şu an aklıma gelen bunlar.

Not: tam olarak istediğiniz cevabı vermemiş olabilirim kusuru bakmayın lütfen, sonuçta daha lise öğrencisiyim :)

Teşekkür
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir insanın şerefi, mesleği ile değil, davranışları ile ölçülür.”
Junius
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder