Puan Ver
0
Puan Ver

Bilgisayarlar ölçü birimlerini nasıl algılıyor?

Örneğin; bir gün için geçen süreyi referans alarak saat, dakika veya saniyeleri belirliyoruz. Yani aslında 1 saat dediğimiz 1 günün 24 te biri. Peki ama biligisayar saniyeleri neyi referans alarak hesaplıyor? Yani 1 saniye geçmesi için ne kadar süre geçmesi gerektiğini nasıl anlıyor?

2
Eray Can Çinar 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Bilgisayarların içerisinde kristal osilatör denen parçalar bulunmakta. Bu parçalar alternatif akım ile çalışır ve 14.31818 MHz'lik bir frekansta salınım hareketi yapar. Bu hareketi osilatörün üzerindeki alıcı algılar ve işler. Osilatörün yaklaşık 106 kere salınım hareketi yapması sonucu 1 saniye oluşmuş olur.

Favorilerime Ekle
3

Kaynaklar

  1. Wikipedia Kristal osilatörlerle ilgili Wikipedia makalesi burada.
Puan Ver
0
Puan Ver

Bilgisayar devreleri "clock darbesi" ile çalışıyor. Clock devresi frekansına bağlı olarak kare dalga üretiyor ve işlemciyi işlem yapabilmesi için aktif hale getiriyor. Her kare dalga "logic 1" sayılıyor ve bu süre içerisinde işlemci işlem gerçekleştiriyor.

Örneğin; 3.20 Ghz frekansa sahip bir işlemcin varsa saniyede 3 milyar 200 milyon kez kare dalga üretecek ve işlemcin aynı sayıda işlem yapacak. Her 3 milyar 200 milyon clock atımında 1 saniye geçmiş oluyor. 

Bilgisayar saati ise farklı çalışıyor, ancak onun bir önemi yok.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Uzay yolculuğunu sıradanlaştıramayan bir tür, diğer hayvanlardan üstün olamaz.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder