Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Bilgisayar ve yazılım üzerine kendime bir temel atmak istiyorum. Nasıl başlamalıyım?

Bilgisayarlar hakkında hiçbir temelim yok ve bir yerden başlamak istiyorum. Bana önerebileceğiniz herhangi bir temel düzey kitap, içerik üreticisi var mı? Bilgisayarların çalışma prensipleri, mekanizmaları hakkında bana yol gösterebilecek bir kaynak istiyorum. İngilizce veya türkçe olur farketmez. Yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkürler.
375 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Berkay Elmastaş
Araştırma

Bilgisayar ve yazılım dünyası oldukça geniş bir alan olduğundan, kendinize öğrenmek istediğiniz belirli bir alana odaklanmanız gerekir. Ancak, aşağıdaki adımlarla kendinize bir temel oluşturabilirsiniz:

Programlama Dilini Öğrenin: Programlama dilleri, yazılım geliştirme sürecinde kullanılan temel araçlardır. Öğrenmek istediğiniz alan için hangi programlama dilinin öğrenilmesi gerektiğini araştırın ve o dil üzerinde kendinizi geliştirin.

Online Kaynakları Keşfedin: Bilgisayar ve yazılım konularında birçok ücretsiz kaynak bulunmaktadır. Udemy, Coursera, edX gibi çevrimiçi platformlar üzerinden ücretsiz veya ücretli kurslar alabilirsiniz. Ayrıca YouTube ve GitHub gibi platformlarda da kaynaklar bulabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Pratik Yapın: Öğrendiğiniz konuları pratik yaparak pekiştirin. Örneğin, bir basit hesap makinesi veya to-do list uygulaması yapabilirsiniz.

Projeler Üzerinde Çalışın: Kendi projelerinizi oluşturarak, öğrendiğiniz konuları gerçek hayatta uygulayabilirsiniz. Bu aynı zamanda portfolyonuzu da geliştirir.

Topluluklarla Bağlantı Kurun: İlgilendiğiniz alanda diğer geliştiriciler ve öğrencilerle bağlantı kurun. Bu size yeni fikirler sağlayacak, yardımcı olacak ve motivasyonunuzu artıracaktır.

Bu adımları takip ederek kendinize bir temel oluşturabilirsiniz. Ancak, önemli olan sürekli öğrenmeye devam etmeniz ve kendinizi geliştirmenizdir. Bilgisayar ve yazılım alanı hızla gelişiyor ve bu nedenle yeni teknolojileri ve trendleri takip etmek önemlidir.

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ahmet Kar
Aynı durumu yaşadım ve şu an çözüm yolundayım

Dostum bende 6-7 ay önce kendime bu tarz soruları soruyordum öncelikle Berkay Elmastaş beyfendi size yapmanız gereken, ulaşmanız gereken kaynaklardan bahsetmiş aynen katılıyorum ben sadece bu araştırma sürecini uzatmaman adına bir şeyler yazmak istedim. Ben kendi sorunumu şu şekilde çözdüm çevremdeki yazılım sektöründe olan insanlarla konuştum neler yaptıkları ve neler yapabileceğimiz üzerine konuşmalar oldu sonrasında ise hemen bir yazılım dili üzerine karar kıldım ve udemy'den kursunu satın aldım ve şu an hayatın getirdiği aksaklıkları saymazsak derslere katılıp kendimi Python dilinde geliştirmeye çalışıyorum aynı zamanda ingilizcemi geliştirme çabasındayım. Kısaca şunu söylemek istiyorum zamanın hastalığı ertelemek ve o konu üzerinde düşünmek o yüzden hemen bir dilde karar kılıp öğrenme aşamasına girmen mantıklı olacaktır diye düşünüyorum. Hangi alanda çalışmak istediğini biliyorsan ona göre bir dil seçebilirsin, bilmiyorsan herhangi bir dil ile başlayıp kervanını yolda düzebilirsin. Hayatında başarılar

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close