Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
-1
Puan Ver

Benim bilgisayarım paylaşımlı ekran kartı var bunu çıkarıp paylaşımsız ekran kartı takılır mı?

Bilgisayarım oyunları çok kasıyor lütfen yardım edin

1
5
Berkay Güler
-1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhaba, "paylaşımlı ekran kartı" anakart üzerinde yer alır; ve harici bir ekran kartı takılacak olan portu (PCI-E portu) kullanmaz. Bu nedenle paylaşımlı ekran kartı olan bir bilgisayara harici bir ekran kartı alıp takabilirsiniz. Bu durumda bilgisayarda 2 ekran kartı olur ve işletim sistemi grafik işlem yoğunluğuna göre bu kartları birlikte kullanır.

Tabi harici grafik kart seçerken belli kısıtlamalar var. Bilgisayarınızdaki güç ünitesinin (power supply) sağladığı güç (W olark) önemlidir. Çünkü ekran kartları (özellikle daha yüksek performanslı olanlar) yüksek güç kullanır. O nedenle harici ekran kartı seçerken ya power supply'a göre kart seçebilirsiniz ya da power supply düşük güce (örneğin 300 W - 400 W) sahipse bu durumda power supply'da değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Ama bu durumda kasa içindeki havalandıramanın da iyi olması gerek; yani kasaya iyi çalışan fan / fanlar eklemeniz gerekebilir.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, kendi kendini kandırmamanın bir yoludur. İlk kuralı, kendini kandırmamaktır. Çünkü kandırması en kolay kişi, kendinizsiniz.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder