Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Bazı meyveler toplandıktan sonra olgunlaşmaya nasıl devam edebiliyor?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Meyve ve sebze türleri 2'ye ayrılır;

  • Klimakterik
  • Klimakterik Olmayan

"Klimakterik" olan meyveler dalından kopartıldıktan sonra bile belli bir müddet nefes almaya devam edebilir ve bu süreçte olgunlaşmasını tamamlayabilir.

"Klimakterik Olmayan" meyveler ise tam tersi bir şekilde kopartıldıktan nefes alış erişi biter. Bu neden ile direkt çürüme süreci başlamış olur.

Birde "Etilen" adında bir hormon vardır. Bu hormon bitkiler için büyümeyi ve olgunlaşmayı hatta çürümeyi sağlar. Fakat bu hormonun etkisi tüm meyvelerde aynı özeliği gösteremez.Örneğin elma ve muz etilenden çok, nar, ananas ise etilenden çok az etkilenmektedir. Bir meyve ne kadar çok etkilenir ise o kadar olgunlaşır.

Aşağıdaki verdiğim kaynağı okuyarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsin.

Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. GıdaHayattır
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hatalar sayesinde öğreniriz, başarılar sayesinde değil.”
Bram Stoker
Geri Bildirim Gönder