Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Furkan Arduç
Üye
3

Bazı depremler neden verilen sayılardan daha "şiddetli/büyük" hissedilir?

664 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Kağan Köseoğlu
Bilim Meraklısı

Depremin sadece büyüklüğüne bakılarak şiddetinin belirlenmesi aslında pek mümkün değildir. Bizim Richter ölçeğinde sayılarla ifade ettiğimiz, depremin büyüklüğüdür ve deprem sırasında açığa çıkan enerjiyi ifade eder. Depremin şiddetinin hesaplanmasında ise birden fazla parametre vardır: depremin dışmerkezi (episantr), depremin iç merkezi ya da odak noktası (hiposantr) ve depremin büyüklüğü(magnitüd). Bu parametreler depremin kendi başına şiddetini saptamamıza yardımcı olur. [1]

Fakat kelime anlamı olarak baktığımızda depremin şiddeti, sadece bu parametrelere bağlı değildir. Depremin etkilediği bölge üzerinde olup bitenler de hesaba katılır. Mesela depremin etkilediği bölgedeki yapı tipleri ve dayanıklılık durumları, depreme karşı alınan önlemler de depremin şiddetinin hesaplanmasında önemlidir. Yani şiddet hesaplanırken depremin yıkıcı etkisine de bakılır.[2]

İnsanların gözünden depremin olduğundan daha büyük-küçük ya da şiddetli-hafif hissedilmesinde bulunulan bölgenin deprem merkezine uzaklığı, binaların yapılma şekli vs. gibi nedenler etkilidir. Mesela bir depremin yerden 7 km veya 10 km derinde olması, depremin hissedilmesinde veya şiddetinin hesaplanmasında farklılığa sebep olur. Ya da insanın depreme sağlam bir binada yakalanması, zayıf bir binada yakalanmasından daha az hissettirir.

Tüm Reklamları Kapat

Umarım yardımcı olabilmişimdir :)

Kaynaklar

 1. Boğaziçi Üniversitesi. Deprem Nedir?. Alındığı Tarih: 12 Şubat 2023. Alındığı Yer: Boğazici üniversitesi | Arşiv Bağlantısı
 2. AFAD. Depremin Büyüklüğü Ve Şiddeti Aynı Kavramlar Mıdır?. Alındığı Tarih: 12 Şubat 2023. Alındığı Yer: AFAD | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close