Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emre Evrim
Emre Evrim
20K UP
Üye
2

Bataklık nasıl kurutulur?

269 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cevap
Ertuğrul Genç
Öğrenci ,Okur

Bataklıktan Nasıl Kurtulur

70'lerin her klişe macera filminin sizi inandırmış olmasına rağmen, günlük yaşamınızda bataklığa düşmeniz pek olası değil. Bununla birlikte, bataklık nehirlerin, haliçlerin ve bataklıkların yakınında hala biraz yaygındır, bu yüzden nasıl çıkılacağını bilmeye değer. Yalnız yürüyüş yapıyorsanız ve o batma hissini yaşıyorsanız, panik yapmayın. Sıkışmış durumdayken gelgit gelmedikçe, güvenli bir yere kaçabilmeniz gerekir.

1) Sakin Ol!

Filmlerde gördüğünüzü unutun - dipsiz bir kuyuya çekilmeyeceksiniz. En derin bataklıkta bile, orta bölümünüzün çok ötesine geçmezsiniz. İnsan vücudu çok hareketli. Bu yüzden derin nefes alın. Ciğerlerinizde ne kadar çok hava varsa, insan mantarı gibi o kadar iyi yüzersiniz.

Tüm Reklamları Kapat

2) Teçhizatınızı Atın

Tüm bu ekstra ağırlık sizi daha hızlı batırır. Sırt çantanı bir kenara at ve ayakkabılarından sıyrılmayı dene. Kaçmayı daha da zorlaştıracaklar (özellikle botlar çamurdayken inatçı vantuzlar haline gelir).

3) Hareket Etme

Bacaklarınızı kıpırdatma dürtüsüne direnin. Bataklık Newtonyen olmayan bir sıvı olarak bilinir, bu nedenle hareket olduğunda sıvılaşır. Siz batarken, ağırlığınız kumdaki suyu iter. Suyun gitmesiyle kum kalınlaşır ve sizi aşağı çeken bir boşluk yaratır.

Tüm Reklamları Kapat

4) Tamam, Şimdi Hareket Et

Batıyorsunuz çünkü bacaklarınızın etrafındaki kum su kaybetti. Ancak bu su geri dönebilirse kumun tutuşu gevşemelidir. Bu sizin kaçma yolunuzdur ve bunu yapmanın tek yolu hareket etmektir.

5) Sırtını Geri Ver

Kilonuzu yeniden dağıtma zamanı. Ayak bileğiniz veya diziniz derinse, yavaşça oturun. Beliniz derinse, sırtınıza yaslanın. Batma konusunda paniğe kapılmayın - bataklık çukuru bir yüzme havuzu gibidir. Ayakta durursan batarsın ama sırt üstü yatarsan yüzersin.

6) Bacak Sallama Zamanı

Üst bedeniniz artık bir karşı ağırlık görevi görürken bacaklarınızı dışarı çekmeye başlayabilirsiniz. Bir bacağınızı küçük daireler çizerek sallayın ve çekin. Su, etrafınızdaki kumu yavaşça dolduracak ve bataklığı zayıflatacaktır.

7) İleri Taramanızı Mükemmelleştirin

Bacağınızı tek hamlede kaldırmak, orta boy bir arabayı kaldırmak kadar güç gerektirir, bu yüzden acele etmeyin. Bacağınızı çıkarmak biraz zaman alabilir, ancak sonunda çıkaracaksınız. Her iki uzuv serbest kaldığında, yavaşça karnınızın üzerine dönün ve sağlam bir güvenliğe sürün.[1]

Kaynaklar

  1. triniradio. Hbo Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 16 Şey - Makale. Alındığı Tarih: 15 Kasım 2022. Alındığı Yer: triniradio | Arşiv Bağlantısı
5
  • Raporla
Cevap
Enes Demir
Enes Demir
46K UP
Araştırmacı

Alacağınız ilk tavsiye bataklığı kum veya toprakla örtmeniz olacaktır. Bu en kolay, en ucuz ve en yanlış yoldur. Bu yöntem olumlu sonuçlar getirmez, er ya da geç bataklık eski görünümüne döner. Bu alışılmadık derecede sürdürülebilir bir ekolojik sistemdir. Suyu dolgu ile değiştirmek imkansızdır. Onu da çıkaramayacaksınız. Bataklığı tamamen kurutmanın tek bir yolu var - suyun bölgeyi terk etmesine izin vermek. Bunun için suyun içinden akacağı drenajlar yapılır. Gidecek bir yeri varsa iyidir, ancak site komşuların altındadır veya akan suyun (bina, yol) yolunda engeller vardır. Bu durumda, bir uzlaşma seçeneği seçmek yararlıdır. İşte sulak alanları kurutmak için bazı iyi fikirler. Çoğu zaman bu kararlar her zaman en akıllıca olanlardır.

Bir su alma kuyusu, altında bir kil tabakasının bulunduğu ve üzerinde verimli bir toprak tabakasının küçük olduğu bir site için en iyi seçenek olarak kabul edilir. Böyle bir yerde yağmur suyu derinlere inmez, bu nedenle ilkbaharda ve yağmurlarda burada bir bataklık olur, yaz sıcağında toprak kurur. Sivrisinekler, silt, çürüyen çamur kokusu - bunlar böyle bir sitenin zevkleridir. Herhangi bir şeyi büyütmek zordur. İlkbaharda kurumayan yazın kurur ama bir faydası olmaz. Su alma kuyusu ve su toplamak için oluklar içeren bir drenaj sistemi kendiniz oluşturabilirsiniz. Böyle bir tesisin maliyeti küçüktür ve faydaları paha biçilmez olabilir. Bu önlemlerin bataklıktan kurtulmaya yardımcı olmaması durumunda, sorunu çözmeye yalnızca bir uzman yardımcı olabilir. Tüm işi olan tam teşekküllü bir drenaj sistemi ucuz değildir, ancak su dolu topraktan kurtulmanın tek yolu budur. "On beş yıllar önce ustalaşmaya başladım turba bataklığında miras kalan arazi. Kolay olmadığı ortaya çıktı (İlgili literatürü incelemek zorunda kaldım) ve çok zahmetli. sana nasıl olduğunu söyleyeceğim bataklığı yazlık evlerinde kurutun. Belki birileri için biriktirdiğim deneyim işine yarayacaktır." İşte Gennady Veselov tarafından web sitemize gönderilen bir mektup Leningrad bölgesi. İşte onun hikayesi. Turbalı topraklar ülkemizde az miktarda yetiştirilmektedir. Birlikte böylece iyi hasatlar getirebilirler. Doğal olarak vadesi geldiğinde işlenmiş. Bir turba bataklığındaki yazlık evlerin dezavantajları bilinmektedir. o toprakta metan gazının doygunluğu ve oksijen eksikliği, ayrıca yeraltı suyu yüzeyine yakınlık. Bu nedenle, bir turba bataklığı üzerinde bir arsa sorusuna - ne yapmalı, cevap ile sorunun doğru çözümü basit: toprağı oksijenle zenginleştirmek, metan ve yeraltı suyu seviyesinin düşürülmesi.

Tüm Reklamları Kapat

Nasıl Ülkedeki bataklığı kurutun, nereden başlamalı? İlk yaz kazma drenajımı yaptım 50 cm genişliğinde ve 70 ila 140 cm derinliğinde hendekler. Bir koşu metre başına 1 cm. Hendeklerin dibine çalılar koydu. Kapsanan dallar çatı onarıldıktan sonra bende kalan eski çatı keçesi. Açık çatı kaplama keçe kuru ot koydu, tohumlar ortaya çıkmadan önce biçildi, böylece yazlık yabani otlarla büyümeyecekti. Bu bitki kıyılmış kuru turba ile kaplanmış ve kazılmış toprağı üstüne sermiş, böylece küçük bir tepe olduğu ortaya çıktı. Sedimantasyondan sonra, yataklama neredeyse gerekli değildi. Yazlıktaki bu tür drenaj hendeklerinin cihazı, araziyi daha fazla hale getirmeyi mümkün kıldı. gevşetin, metan gazından kurtulun ve su tablasını indirin. Bahçe yatakları yapmak için bataklık nasıl kurutulur komplo. Turbanın bitki gelişimi için gerekli olan bir azot kaynağı olduğu bilinmektedir. Fakat sıkıştırılmış bir katmanda yatarken, bundan hiçbir faydası yoktur. Ancak, buna değerdi kazın ve öğütün, çünkü oksijen soluduktan sonra bakteriler çalışmaya başladı, turbayı ekime uygun araziye dönüştürmek. Tabii ki, burada gerekliydi çok çalış. Gerçekten de, yazlık evlerinde iyi hasat almak için bataklığı kurutmak yetmez. Gerekli bir inek çiftliğinden kil, talaş ve toprağa kum eklemekti. ilk birkaç Yıllardır turba bataklığımızı katkılı mineral gübrelerle beslemek zorunda kaldık. mikro elementler.

Turba nemi iyi tutar ve mükemmel bir malçtır. Üst tabakası (3-5 cm) kuru tutulmalıdır. Bu, bahçenizi zararlılardan ve hastalıklardan, bahçenizi ise sıkıcı ayıklama. Ayrıca turba toprakları donar ve çözülür. yavaşça ve derin dondurmayın. Bu nedenle yataklarımızda süzülmüş yerine Bitkinin bataklıkları, az kar ve soğuk kışlarda bile asla donmadı. Böylece, yazlık evlerindeki bataklığı kurutarak başardım. birkaç yıl içinde, burada uygun olan verimli bir toprak oluşturun. çoğu ürünü yetiştiriyor. Üstelik, yücelterek arsa, üzerine dikilmiş erik, elma ağaçları, kiraz, armut, deniz topalak ve kara chokeberry bol hasat vermeye başlayan üvez. Yani bahçe arsası açık turba bataklığı - bu oldukça uygulanabilir. Sadece ellerini üzerine koyman gerekiyor. Sitedeki bataklık toprağı sahipleri için bir sorundur. Bir arsa satın alırken, fazla nemi sazların, sazların, sazların varlığına göre belirleyebilirsiniz. Daha sonra, mal sahipleri hoş olmayan dumanlar, sivrisinekler, bahçe bitkilerinin zayıf büyümesi ile karşı karşıya kalır. Bitkiler, köklere yetersiz oksijen erişimi, çürümeleri, bataklık zeminde oluşan toksik ürünlere (nitratlar, asitler, alüminyum tuzları) maruz kalması nedeniyle yok olur. Sulak alan ve killi toprak Bataklık arazide bir ev inşa etmek maliyetlidir. Derin bir kazık temel inşa etmeliyiz. Bölgeyi boşaltırken tüm bu sıkıntılar ortadan kaldırılabilir. Sorunun bir çözümü var ve aşırı nemden kendiniz kurtulmaya çalışabilirsiniz. Başarının anahtarı, sulak alanın doğasını anlamaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Farklı durumlar, farklı çözümler Bir uzmanın bataklık oluşumunun nedenini belirlemesi bazen zordur. Bu durumda, çevreyi tanımak, komşuların topraklarını incelemek önemlidir. Aşırı toprak nemi genellikle iki ana nedene sahiptir: Yeraltı suyunun yüzeye oldukça yakın konumuna yol açan rezervuarın dibine tahsisin yerleştirilmesi. Bu sebep nadiren doğrulanır, çünkü çok az insan bataklıkta bilinçli olarak arazi satın almaya cesaret eder. Yoğun yağış nedeniyle doğal su akışının bozulması. Bu sorun, birkaç faktörle ilişkilidir - komşuların altındaki sitenin konumu (yağmurlardan sonra su sürekli akar), bir viskoz kil tabakasının yüzeyine yakın konum veya bataklığı besleyen bir kaynağın varlığı. Her durumda, sorunun birden fazla nesil çiftçi tarafından test edilmiş bir çözümü vardır. Sitedeki durumun analizi, drenaj yöntemlerinden hangisini kullanacağınıza karar vermenizi sağlayacaktır.

[1]

Kaynaklar

  1. remontantenn.ru. Bataklık Alanı Drenaj Nasıl Yapılır. Bataklıklar Nasıl Kurutulur. Bir Sitenin Su Basmasının Nedeni Nasıl Belirlenir. Alındığı Tarih: 15 Kasım 2022. Alındığı Yer: remontantenn.ru | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve en iyi cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.