Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Jaco Ta.
Jaco Ta. Üye
3

Azeriler tam olarak kimdir?

Bazı Azerbaycanlılar kendilerine "Azeri" dendiğinde rahatsız oluyor. "Biz Azerbaycan Türküyüz, Azeri değiliz" diyorlar. Soru şu, eğer Azerbaycan halkı Azerbaycan Türk'ü ise, o halde Azeriler kimdir ve nerededir? Ya da "Azeriler" isimli bir topluluk var mı? Bu ismin nahoş bir anlamı veya çağrışımı mı var ki, Azerbaycanlılar böyle sert tepki gösteriyor? Nereden çıktı bu Azeri sözcüğü? Son olarak Azerbaycan ismindeki "Azer" kökünün Azerilerle bağlantısı var mıdır?
14,637 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
6 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

merhabalar Yakup Tanış

Öncelikle Azerbaycan kelimesinin kökenine bakalım. "hazer" ve "bayegân" kelimelerinden oluşan ve birleşik bir isim olan "Azerbaycan" ismi, "Hazer" deniz adı ve Farsça "bayegân" kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Türkçe kelimelerde yansıma kelimeler dışında aslî ses olarak /h/, /ḥ/ ve/ḫ/ sesleri olmadığından "Ḫazer/Hazer" isminin başındaki /ḫ/ veya /h/ sesi kullanımdan düşmüş, "Hazer" kelimesi "Azer" şeklini almıştır. "Bayegân" kelimesindeki vurgusuz orta hece ünlüsünün düşmesi ile kelime "baygan"; Arapların /g/ sesini /c/ şeklinde telaffuz etmelerinden dolayı ise "baycan" şeklini almıştır. Tarihî gelişimi "Hazerbayegân > Azerbayegân > Azerbaygan > Azerbaycan" şeklinde olan "Azerbaycan" ismi, "Hazar memleketi, Hazar yurdu, Hazar toprakları" anlamına gelmektedir. AZERBAYCAN DEMOKTARİK CUMHURİYETİ de daha çok coğrafi konumundan esinlenmiştir.

Bu Reklamı Kapat

18 ve 19. yüzyıllarda Rus ve İran işgallerinde Azerbaycan da yaşayan Türkler başka ülkelerin boyunduruğu altına girmiştir.(bura hakkında sağlam kaynak yok, kulaktan dolma bilgiler yazıyorum) Farsların bu türkleri aşşağılamak için kullanıldığı söyleniyor halk arasında. Zaten Azeri diye bir Irk yok Türk dünyasında, Anadolu'ya bütün Türk kavimleri Selçuklu devleti ile Türk oldular. Bu düşünceye göre Azeri değil Azerbaycan'da yaşayan Türk denilmesini tercih ediyorlar.

KENDİ YORUMUM= Azerbaycan Türkü demek çok uzun olduğundan Azeri demek daha kolayıma geliyor. Zaten Türkiye'de Azeri demek kötü bir anlama gelmiyor. Zenci kelimesi gibi, Amerika'da bu ırkçı bir kelimeyken Türkiye'de ırkçı bir kelime değil ve zenci demek kötü yada aşşağılayıcı bir anlamı yok. Başka bir miilet kötü bir amaçla bu kelimeyi kullanması bence duyar kasmayı gerektirmiyor. bence bu konuda duyar kasmak (bayan-kadın da olduğu gibi) çok çocukca bir tavırla kavga etmeye çalışmaktır.

7,484 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
 • Raporla
Cevap
Leyla Ll
Leyla Ll AZerbaycan türküyüm

Evet. Rahatsız oluyoruz. Çünkü azeriler iranda yaşayan fars etnik gruptur. İran bizim kökümüzün fars olduğuna inanır ve orda yaşayan Azərbaycan türkünüde buna inandırmaya çalışıyor. Bizim zorla türkleşdiğimizi düşünüyorlar. Azeri size Azerbaycanın kısaltılmışı gibi gele bilir ama öyle değil. Bu kelime art niyetle söylenmiştir. Bunun bilincinde olan hiç bir Azerbaycan türkü kendine azeri denmesini sevmez ve kabul etmez. Biz fars değiliz.

4,026 görüntülenme
2
 • Raporla
Cevap
Kadir Mısırpüskülü
Kadir Mısırpüskülü Sosyoloji Öğrencisi

Çok ilginç geldi banada, sayenizde bende öğrenmiş oldum. Belki bir Azeri yada Azerbaycan Türk'ü bunu daha sosyal açıdan açıklayabilir. Literatürde buna ait çok fazla bir araştırma yok ama bulduğum ODTÜ Sosyoloji bölümüne ait bir çalışmayı aktarıyorum. Aynı literatürü de kaynak bölümüne ekliyorum.

"İktidar partisi ‘Azerbaycancılık’ tanımlaması ile Azerbaycan’daki bütün etnik grupları modern ulus devlet yapılanması içerisinde birarada tutmaya çalışmaktadır. Öte yandan, Müsavat Partisi’nden (H), “Bizim milliyetçiliğimiz, Azerbaycan’ın Azeri Türklerine ait olduğunu söylemektedir. Başkaları bizim adamlarımız değildir” diyerek, iktidarın söylemine karşı net bir tavır sergilemektedir."

Bu Reklamı Kapat

Ayrıca görünüşe göre Azerbaycanlı tanımı, Stalinist ve oradaki tanımın tüm kürt, türk,fars kültürler toplamı kapsıyor gibi görünüyor;

"Azerbaycan Cumhuriyeti’nin çoğunluğu ‘Türk’ olarak tanımlanırken 1937 yılında Sovyet devleti bu grubu ‘Azerbaycanlı’ olarak yeniden adlandırmıştır. Bu, Sovyet devletinin formel etnik ilişkileri düzenleyen bir kurum olduğunu gösteren iyi bir örnektir ve Azerbaycan örneği Stalinist ulusculuk inşasının mantığını göstermesi açısından önemlidir. Bu dönemde Azerbaycan’da yaşayan Talış ve Kürtler gibi diğer gruplar da ‘Azerbaycalı’ olarak yeniden tanımlanmışlardır (Sa-royan, 1996: 403-404)."

Özetle, ülkedeki "ulus" tanımlarının bir tartışması gibi duruyor.

5,224 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yard. Doç. Dr. Ceylan TOKLUOĞLU. (2002). Azerbaycan'da Milliyetçilik Ve Milli Kimlik Tanımlamaları. Yasevi Üniversitesi. | Arşiv Bağlantısı
 2. MARK SAROYAN. (1988). Beyond The Nation-State: Culture And Ethnic Politics In Soviet Transcaucasia. The Soviet and Post-Soviet Review Volume 15: Issue 1, sf: 219–244. doi: 10.1163/187633288X00149. | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Cevap
Oguz Han
Oguz Han Sıradan Vatandaş

Vikipedilerinde kendileri için Azerbaycanlı ya da Azerbaycan Türk'ü bizim için de Türkiye Türk'ü veya Anadolu Türk'ü dediklerini görüyoruz.

https://az.wikipedia.org/wiki/Az%C9%99rbaycanl%C4%B1lar

Bu Reklamı Kapat

https://az.wikipedia.org/wiki/Anadolu_t%C3%BCrkl%C9%99ri

Yukarıda ''Azeri'' kelimesinin kökeni üzerine bazı şeyler yazılmış. Azerbaycan Türkçesi yazılan, Azerbaycan maddesinin tartışmasına baktığımızda da Azeri kelimesinin kullanılmasına üzerine denilenleri görebiliyoruz. Bazıları umursamazken bazıları tepkili.

Kim için Azerbaycanlı, kimin için Azeri kimin için Azerbaycan Türk'ü diyoruz? Azeri Azerbaycan Türk'ü mü Azerbaycanlı mı demek oluyor? Anlayış zihniyet vs. ile alakalı. Belki Türk adının bizim ülkemizce sahiplenilmesinden rahatsız olanlar vardır. Belki Azerbaycan'ın Türkiye'nin bir yöresi gibi görülmesinden rahatsız olan vardır... Azerbaycanlı demek bence daha makbul. Kendilerini öyle tanımlıyorlar. İran'dakilerle birlikte anmak için ben uzata uzata Azerbaycan Türk'ü diyorum. Siyasi konuşmayı sevdiğimden dolayı :D

2,804 görüntülenme
0
 • Raporla
Cevap
Leonard Leonardo
Leonard Leonardo Tarih Öğrencisiyim Yüksek Lisans'a Hazırlanıyorum

Öncelikle Azeri değil Azerbaycan Türkü hatta direkt Türk çünkü Azerbaycanlılar Türk bizler İran da yaşayan etnik Farsi bir grup değiliz bu Azeri kelimesi İran ve Ruslar tarafından bize Türklüğümüzü unutturmak için ortaya atılmış bir görüş. Bizim asimile olarak Türkleştiğimizi savunuyorlar

Azerbaycan Türkçesi , Türk dil ailesinin Oğuz grubuna ait bir dildir ve aynı aileden olan Türkmence, Kaşkayca ve Türkiye Türkçesi (Irak Türkmenleri tarafından konuşulan şive dahil olmak üzere) ile karşılıklı anlaşılabilirliğe sahiptir Azerbaycan'daki Türkler genellikle daha ılıman, İran'dakiler ise daha dindar Müslümandırlar. Azerbaycan'ın 1991'de Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığından bu yana Türk köklerine yönelik yoğun bir ilgi ve milliyetçi düşünce akımı başlamıştır.

Bu Reklamı Kapat

788 görüntülenme
0
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.