Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Axolotl genomunun insan doku yenilenmesine yardımcı olabileceğine dair haberler okudum. Şu ana kadar bu alanda gerçekleşmiş çalışmalar var mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Yenilenme yetenekleri çok yüksek ola aksolotlların genonomunu insan üzerinde uygulamaya çalışılmaktadır fakat çok zorlu süreç çünkü aksolotl bizim kadar komplex canlılar değiller su an gerçekleşmiş kesin bir çalışma makalesi ben de bulamadım genom yapılarını büyük bir kısmını çözmüş olsalarda insana aktarma kısmınında büyük sıkıntılar çekiliyordur mutemelen umarım gerçekleştiriz ama özellkle kanserli hücrelerimizi yeniletebilerek kanserin çözümlerinden biri olur (kendilerinin kansere yakalanma riski bizden 1000 kat daha az)

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Demokrasinin ölümü muhtemelen bir çalılıktan suikast ile olmayacaktır. Vurdumduymazlık, umursamazlık ve değerbilmezlik yoluyla, yavaş bir tükeniş olacaktır.”
Robert Hutchins
Geri Bildirim Gönder