Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Abdurrahman Aygün
Üye
1

Attila neden Roma'ya girmemiştir?

314 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Tahir Gün
Tahir Gün
60K UP
Tarih araştırmacısı

Attila'nın Roma'ya girmemesinin temel olarak 4 sebebi vardır. İlk sebebi ve en önemli sebebi ordusu devam etmek için yeterince iyi değildi ve savaş ne kadar uzarsa isyan riski o kadar yüksekti, ordusu sadece Türkler'den oluşmuyordu, ordusunda fethettiği yerlerdeki halkalardan büyük bir kitle vardı (çoğunlukla Gotlar). İkinci sebebi ise devam ederse kaybetme ihtimali vardı, Roma'yı alsa bile savaş devam edebilir Batı Roma geri hatlarda yeni bir ordu toplayıp savaşabilirdi. Üçüncü sebebse bu çok bir işe yaramazdı hatta zarar bile verebilirdi, zaten yeterince ganimet elde edilmişti ve Roma'yı ve ilerisini elinde tutabilecek güce sahip değildi Avrupa Hun İmparatorluğu. O bölgelerde sürekli çıkacak isyanlar devleti yıkıma kadar götürürdü, bununla uğraşmak büyük kayıp verirdi. O yüzden Attila uğraşmak istemiyordu bu gereksiz ağır yükle. Dördüncü sebebse Attila Batı Roma yerine Doğu Roma'yı hedefine koymuştu. Çünkü Doğu Roma toprakları hem batıya göre çok daha zengin hem de göçebeliğe çok daha uygun. Hem de Doğu Roma çok daha güçlü olduğu için çok daha büyük bir tehditti, Batı Roma bırakılsa bile önemli bir tehdit değildi ama Doğu Roma çok daha önemli bir tehditti. Bu 4 neden Roma'nın Attila tarafından alınmamasının temel nedenleridir. Tabi daha fazla nedenden vardır ama bunlar kadar önemli değildir.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Joseph Joestar
Tarih Sever Üye

Bilinmiyor.

Attila Batı Roma'ya yaptığı ikinci seferinde Kuzey İtalya'daki pek çok önemli şehri yerlebir edip Po nehrinin kıyısında içinde Papa'nın da bulunduğu bir heyetle karşılaşana kadar ciddi bir direnişle karşılaşmadı. Görüşmelerden sonra Macaristan'a çekildi ve zafer kutlamaları sırasında bir Germen prensesiyle evlenmişken zifaf gecesi aniden öldü. Ölümünün ardından Hun gücü büyük iç savaşlarla çöktü. Oğullarından biri daha önce Attila'ya bağlı olan Cermen kabileleri ile girdiği savaşta, biri Bizans ile girdiği savaşta öldürüldü. En küçük oğlu Ernak toplayabildiği kadar Hunla Karadeniz kıyılarına çekildi. Hunların geriye kalan tarihi bölük pörçük biliniyor, muhtemelen bir daha tek bir hükümdarın altında birleşmediler.

Tüm Reklamları Kapat

Papa ile yapılan müzakerede ne konuşulduğu ne kararlar alındığı bilinmiyor. Görüşme efsaneleştirilerek(Papa'yı büyük bir aziz-veli olarak gösterecek şekilde) Hristiyan kaynaklarında anlatılagelmiştir. Attila'nın neyle ikna edildiği sadece spekülasyondur. Çünkü anlaşma her ne ise uygulanmamıştır, Hunlar anlaşmadan sonra çok kısa sürede dağılmıştır.

Tahminler Attila'nın ordusunda başlayan salgın ve kıtlık, ellerinde biriken yağma ganimetlerinin gözlerini yeterince doyurması, Doğu Roma'nın İtalya'ya doğru bir ordu ile yola çıkması gibi etkenlerin Attila'yı İtalya'yı terketmeye itmesidir. Ayrıca Roma Attila'dan bir süre önce Alaric adlı Got kralı tarafından yağmalanmış bir zamanlar olduğu haline göre epey küçülmüş ve fakirleşmiş haldeydi. Attila geldiği sıra salgınlarla boğuşuyordu.

Tüm Reklamları Kapat

Bunun yanısıra gönderilen Roma heyeti Attila'ya gerçekten ikna edici vaatlerde bulunmuş olabilir. Örneğin Attila'yı imparator olarak ilan etmeyi teklif etmiş olabilirler, Attila da ülkesine gidip ordusunu dinlendirip, takviye ederek yeniden gelmek üzere geri dönmüş olabilir. Veyahut yeterince doyurucu bir haraç ve arazi vermeyi kabul ettikleri anlaşmalar yapmış olabilirler. Gene Attila bu toprakları alabilmek için ordusunu takviye etmek istemiş olabilir. Belki de Doğu Roma veya Sasaniler üzerine yeni bir sefer düşünmüştür.

Her neyse sonuç olarak Attila'nın geri çekildikten sonra çok kısa sürede ölmesi ve Hunların dağılması, dolayısı ile yapılan anlaşmanın asla uygulanmaması sebebiyle Attila'nın neden çekildiğini net bir şekilde asla öğrenemeyeceğiz. Diplomatik görüşmeden bahseden kaynaklar açık açık efsaneleştirilmiştir ve Attila ile ilgili bilgiler Attila'nın düşmanları tarafından yazıldığı için emin olabileceğimiz pek bir şey yok.

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close