Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Ateşimiz çıktığında neden üşürüz?

757 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ertuğrul Genç
Bilimle Kafayı Bozmuş Biri

Ateşimiz çıktığında neden üşürüz sorusuna cevap vermek için internette araştırma yaptım. Bulduğum bilgilere göre, ateşimiz çıktığında vücudumuzun termostatı olan hipotalamus beyin bölgesi, vücut ısısını yükseltir. Bu da vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur. Ancak bu sırada vücut ısımız ortam ısısından daha yüksek olduğu için, ortam bize soğuk gelir ve üşürüz. Aynı zamanda terleme de başlar, çünkü ter yoluyla mikropları vücuttan atarız. Ateşin belli bir sınırda kalması şartıyla, vücudun kendini koruma mekanizması olarak işlev görür.

Umarım bu bilgiler size faydalı olmuştur.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. bimalatya. Ateşimiz Çıktığında Neden Üşürüz?. (13 Mart 2019). Alındığı Tarih: 8 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Malatya | Arşiv Bağlantısı
 2. Secdem. Neden Ateşimiz Çıktığında Üşürüz - Secdem / Bir Dünya İçerik. (27 Mart 2023). Alındığı Tarih: 8 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Secdem | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Echo Harbinger
Echo Harbinger
2,510 UP
Araştırıcı

Basitçe bağışıklık sistemimiz enfeksiyona yakalandığımızda ilgili virüsü ya da bakteriyi öldürmek için vücut sıcaklığımızı arttırır. Neden üşüme hissine kapıldığımıza gelirsek de psikolojik bir olaydan ibarettir. Şöyle ki beyin vücut sıcaklığını sürekli yükseltmek ister fakat vücut beynin koyduğu o noktaya erişemez. Örnek vermek gerekirse (tamamen örnek vermek için uydurduğum sayılardır) beyin vücuda 40 santigrat derecede olması gerektiğini söyler, fakat vücut 38 santigrat dereceye kadar yükselmiştir. Dolayısıyla vücut olması gerektiğini düşündüğü sıcaklık derecesinden daha aşağıda kaldığı için üşüme hissi yaşar. Temel olarak mantığı bu şekildedir. İlgili konu için okumanı önerdiğim kaynak ektedir.[1]

Kaynaklar

 1. Kristen Stewart. Why Do We Feel Cold When We Have A Fever?. (6 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 8 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Everyday Health | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close