Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Sinus .
Sinus .
1,935 UP
Üye
4

Asitler neden cam ve plastiği aşındıramazlar?

Neden yahu neden :D
27,249 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Zeynep Özen
Zeynep Özen
12K UP
Fen Bilgisi Öğretmenliği 4.Sınıf Öğrencisi

Hidroflorik asit (HF), hidrojen florür bileşiğinin sudaki çözeltisine verilen isimdir. Özellikle cam işleme sanayiinde kullanılır. Camı aşındırıcı etkisi olduğundan dolayı, cam şişelerde saklanamazlar. Berrak sıvı halinde olup, HF olarak tanımlanır. Demek ki asitler camı aşındırmaz genellemesi doğru değildir.

Asitler metallerin büyük bir kısmıyla tepkimeye girmektedir. Bu yüzden asitlerin metal kaplarda saklanması sakıncalıdır. Asidik madde, çoğu farklı madde ile tepkimeye girer ve o maddenin bağlarını koparır. pH (pH, bir maddenin asidik veya bazik özellik gösterdiğini belirten seviyedir) derecelerine dayanabilecek özellikteki kaplarda saklanmalıdır. Aksi halde kapları delerek dışarı sızarlar ve kap dışındaki eşyalara zarar verebilirler.

Cam şişeler çoğu asit ve baz depolamak için idealdir. Sıradan cam büyük ölçüde eylemsizdir ve asitler ve bazlar gibi sulu maddeler de dahil olmak üzere çoğu madde ile kimyasal olarak reaksiyona girmez. Bu cümleden sonuç olarak camla reaksiyona girmedikleri için camı aşındırmadığını anlıyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

Polimetilpenten bir plastik türüdür. Korozyona karşı oldukça dirençlidir, bu da hem farklı güçlerde hem asitleri ve bazları depolamak için uygun hale getirir. Polimetilpenten genellikle deneysel işlem sırasında kullanılan beherleri ve dereceli silindirleri yapmak için kullanılır.

Teflon en çok kaygan olduğu bilinir, çünkü çoğu madde ona yapışamaz. Teflon, hepsi de çok güçlü asitler veya bazlar olan sülfürik asit, sodyum hidroksit ve nitrik asit de dahil olmak üzere birçok kimyasala dayanıklıdır. Bu nedenle, Teflon kaplı kaplar birçok asit ve bazın depolanması için idealdir.

6,904 görüntülenme

Kaynaklar

 1. yok. Hidroflorik Asit. (12 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 7 Şubat 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 2. yok. Baz. (28 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 7 Şubat 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 3. yok. Asit Ve Baz Depolama. (7 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 7 Şubat 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close