Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
4

Antidepresanların en yaygın görülen yan etkileri nelerdir?

308 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Evrim Ağacı
Yazar

Bu soruyu cevaplamadan önce, kullandığınız veya kullanmayı düşündüğünüz antidepresan ilaçlarla ilgili olarak mutlaka doktorunuza başvurmanız gerektiğini vurgulayalım. İnternet güvenilir bir tıbbi kaynak değildir ve internette bulacağınız hiçbir cevap bir tıp doktorunun direkt muayenesi sonrasında yapacağı tavsiyelerin yerine kullanılamaz.

Şimdi, bunu aradan çıkardığımıza göre, antidepresanların yaygın yan etkileriyle ilgili genel bir cevap verebiliriz.

Öncelikle, antidepresanlar depresyon gibi bir dizi psikolojik rahatsızlığı tedavi etmek için yaygın olarak reçete edilen ilaçlardır. Ama her ilaç gibi, antidepresanların da bazı yan etkileri olabilir. Bu yan etkiler antidepresanın türüne, bireyin fizyolojisine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir; dolayısıyla burada öğrenecekleriniz genel geçer doğru olmak zorunda değildir. Bu ilaçları kullanan herkesin yan etki yaşamadığını ve yaşayanlar arasında da bu etkilerin şiddetinin değişebileceği hatırlanmalıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Bununla birlikte, antidepresanların yaygın olarak bildirilen yan etkileri şunlardır:

 • Gastrointestinal Sorunlar: Özellikle de tedaviye yeni başlarken veya dozaj değişimi yaparken bulantı, ishal ve kabızlık yaygın olarak görülür.
 • Uyku Bozuklukları: Antidepresan kullanımı sırasında uykusuzluk veya aşırı uykululuk hali görülebilir. Bazı hastalar, kendileri için olağan olmayan derecede canlı veya sıradışı rüyalar görebilirler.
 • Cinsel Yan Etkiler: Özellikle seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI'lar) olmak üzere birçok antidepresan cinsel istekte azalmaya, orgazma ulaşmada zorlanmaya ve erektil disfonksiyona sebep olabilir.
 • Kilo Değişiklikleri: Antidepresan kullanan bazı kişilerde kilo artışı görülürken, bazılarında kilo kaybı görülebilir.
 • Ağız Kuruluğu: Antidepresan kullanımına bağlı olarak ağızda anormal kuruluk yaşanabilir ve bu, birçok kişi için kalıcı ve rahatsız edici bir yan etki olabilir.
 • Baş Dönmesi ve Uyuşukluk: Baş dönmesi veya uyuşukluk hissi yaygındır ve bu durum, kişinin araba veya ağır makine kullanma becerisini etkileyebilir.
 • Anksiyete Artışı veya Ajitasyon: Bazı insanlar, özellikle antidepresan almaya ilk başladıklarında, kendilerini daha endişeli veya tedirgin hissedebilirler.
 • Baş ağrısı: Genellikle tedaviye başlarken ortaya çıkar ancak genellikle zamanla azalır.
 • Terleme: Fiziksel efor olmadan bile terlemenin artması olası bir yan etkidir.
 • Duygusal Küntleşme: Bazı kişiler belirli antidepresanları kullanırken kendilerini daha az duygusal veya hissiz hissettiklerini bildirmektedir.

Antidepresan kullanmaya başlayan herkesin, özellikle de tedavinin ilk aşamalarında veya dozaj ayarlaması yapılırken, doktoruyla yakın temas halinde olması çok önemlidir. Şunu açıkça söyleyelim: Antidepresanlarla ilgili yan etkiler oldukça kişiye özeldir, çünkü burada saydıklarımız da dahil antidepresanların yan etkilerinin birçoğu genellikle ya yönetilebilir ya da duruma göre farklı bir ilaca geçilerek ortadan kaldırılabilir. Ayrıca sırf yan etkiler baş gösterdi diye antidepresanların aniden kesilmesi de yoksunluk benzeri semptomlara yol açabilir; bu nedenle kullandığınız ilaçlarda herhangi bir değişiklik yapmak istiyorsanız bunu mutlaka ama mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Kaynaklar

 1. NHS. Side Effects - Antidepressants. (18 Kasım 2021). Alındığı Tarih: 31 Aralık 2023. Alındığı Yer: NHS | Arşiv Bağlantısı
 2. Mind. Antidepressants. Alındığı Tarih: 31 Aralık 2023. Alındığı Yer: Mind | Arşiv Bağlantısı
 3. R. R. Ellis. What Are The Side Effects Of Antidepressants?. (18 Eylül 2017). Alındığı Tarih: 31 Aralık 2023. Alındığı Yer: WebMD | Arşiv Bağlantısı
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
12
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close