Puan Ver
5
Puan Ver

Ankara'nın başkent ilan edildiği yılda ankara'nın sosyal kültürel ekonomik ve coğrafi durumu nasıldı?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
1 Cevap

İlgili yıllarda Ankara küçük bir kasabaydı.

Türklerin çoğunlukla yaşadığı Anakarada en önemli azınlıklar Ermenilerdi ,ve genellikle yörenin zenginleri bu ırka mensuptu (Çankaya Köşkünü kompleksinin temelini oluşturan arazi ve ahşap konak zengin bir Ermeniden satın alınmıştır)

Karasal iklim kuşağında bulunan Anakarada küçükbaş hayvancılık ilgili dönemlerde fazlasıyla yaygındı.Sütve et için küçük baş hayvan yetiştirildiğinin yanı sıra dünyaca ünlü Ankara Tavşanı ve Ankara Keçisinin yünü gerek hammadde olarak gerek el tezgahlarında dokunmuş kilimler şeklinde veya küçük atölyelerde eğrilmiş yün yumakları (yarı mamul) olarak pazarlanıyordu.

Osmanlı İmparatorluğu asla sanayileşemediği için bir tekstil sanayisi ise yoktu.

Başlıca tarım ürünleri tipik Karasal iklim mahsulleri olan Buğday,arpa ve çavdar dı.

Anadolunun ortasında bulunan Anakaranın demiryollarının merkezî kılması , ilgili yıllarda Ankaraya ulaşımı kolay kılmıştır.

Teşekkür (1)
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Merak, bilginin tohumudur.”
Francis Bacon
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder