Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver

Amerikada aztek, inka gibi uygarlıklar neden avrupadakı gibi gelişememiş, geri kalmış?

1
Teşekkür (3)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bunun temelinde Coğrafi farkılıklar, hayvanlar ve "tarım" yatıyor. Bildiğiniz üzere Avrupa'da tarımda kullanılacak çeşitli hayvanlar var. En basitinden bir atı ya da öküzü sabana bağlayıp, insan gücüne çok fazla ihtiyaç duymadan tarım yapılabilir. Yani, güçlü hayvanlar yardımıyla daha hızlı tarım, daha hızlı gelişim demek. Üstelik bu hayvanların etinden, sütünden, derisinden ve gübresinden de faydalanabilirsiniz.

Avrupalı çiftçiler halkı doyurmak ve gelişmiş toplumlar oluşturmak için gerekli yiyeceği, "hayvanları" kullanarak üretebiliyorlardı. Avrupalıların, hayvanları kendi gelişimleri için kullanmaları hızlı ilerlemelerine fırsat tanıdı ve özellikle, atları binek olarak kullanmaları da gelişimlerini hayli arttırdı. Hatta Coğrafi Keşifler sırasında yerliler, at üzerindeki insanları görünce onları Tanrı zannetmişlerdi. Amerika'da tarıma yardımcı olabilecek ve toplumsal, teknolojik gelişimi hızlandıracak ne at vardı ne de öküz. Tüm iş insan gücü ile yapılmak zorundaydı ve tek evcilleştirdikleri büyükbaş hayvan lamaydı, fakat bu hayvanı tarım için kullanmadılar.

Avrupa'nın bu gelişiminin sonucunda 16. yüzyılda Amerikan yerlilerine göre çok daha güçlü bir şekilde kıtayı işgal etmeleri, Aztek gibi yerli imparatorlukların sonunu getirdi. Yerlilerin Avrupa kökenli virüslere bağışık olmadığı için de çiçek, kızamık gibi hastalıklar yüzünden milyonlarca yerli öldü.

Sorunuz çok iştah kabartıcıydı, teşekkür ederim.

Teşekkür (4)
Paylaş
7
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyoloji, bir çeşit mühendisliktir.”
Daniel Dennett
Geri Bildirim Gönder