Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

AMD mi iyi INTEL mi?

  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Dilrbad .
Dilrbad . öğrenci

ben amd kullanıyorum ve intelden daha iyi olduğunu düşünüyorum. bu konuda herkesin fikri farklı çünkü çoğu oyun uygulamada yazılım intel için var(dı) ve intel için geliştiriliyor. bu nedenle amd bazı insanlara çok yeni ya da bir tık aşağıda geliyor. ama özellikle şu sıralar insanlar amd ye alıştı üretiler amd için bazen sırf amd için üretim yapıyor.

ben amd nin daha iyi olduğunu düşünüyorum. özellikle fiyat açısından

Bu Reklamı Kapat

Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
0
  • Raporla
Cevap
Deniz Kaan Yılmaz
Deniz Kaan Yılmaz Bilgisayar Programcısıyım

Genel olarak bahsediyorsak AMD'nin daha önde olduğunu düşünüyorum ancak AMD'nin de bazı kategorilerde Intelden geride olduğu da bir gerçek.

Söz konusu işlemciler olduğu için ana kategoriler olarak güvenlik, enerji tüketimi, performans ve fiyat diyebiliriz.

Bu Reklamı Kapat

Fiyat bakımından:

Geçmişte olsa AMD işlemcilerin fiyatları Intel'e nazaran çok daha düşüktü ancak son çıkan AMD işlemcilerinin fiyatlarına baktığımız zaman günümüzde artık Intel'in fiyatlarına yaklaşmış olduğunu görüyoruz. Örneğin Ryzen 9 5900X $549[1] gibi bir fiyat etiketine sahip ve buna eş olarak kabul edebileceğimiz Intel i9 11900K 539$[2] fiyat etiketine sahip. AMD ile İntel işlemcileri birebir kıyaslamak gerçekten çok zor çünkü çıkış tarihleri, temel hızları ve çekirdek sayısı olarak baktığımız zaman AMD'nin çekirdek sayısında önde ancak temel hız ve arttırılmış hızlarda ise geride kaldığını görüyoruz yinede birbirine en yakın iki işlemciyi ele aldığımızda birbirlerine çok yakın olduklarını görebiliriz. Fiyat dengesindeki bu değişimin başka bir sebebi de intel'in 12. Nesil işlemcilerinde kullandığı Alder Lake teknolojisi[3], bu hibrit teknoloji sayesinde işlemcilerine daha çok çekirdek ekleyerek fiyatını da düşürmeyi başarmış olması İntelin fiyat kategorisinde AMD ile olan savaşında ikisini eşitlemiş oluyor.

Bu Reklamı Kapat

Enerji Tüketimi bakımından:

Enerji tüketimi bakımından AMDnin İntele göre daha iyi bir iş çıkarttığını söylemek mümkün. AMDnin 2. ve 3. nesil işlemcilerinde kullandığı AM4 sockete sahip işlemcileri intelin kullandığına göre daha az enerji tüketmektedir. Fiyat kategorisinde belirttiğimiz iki işlemciyi ele alacak olursak AMD Ryzen 9 5900X yük altında 105W enerji tüketirken İntel i9 11900K 125W enerji tüketimine sahip. AMDnin diğer Ryzen 9 serisi işlemcileri ile Ryzen 7 serisi işlemcilerine bakıldığı zaman bu işlemcilerinde 105W enerji tükettiği ve İntel'in diğer i9 ve i7 işlemcilerinde baktığımızda bunlarında aynı şekilde 125W enerji tükettiği görülüyor.

Güvenlik bakımından:

Bu kategoride bir kazanan seçmek diğerlerine göre daha zor zira İntelin geçmiş yıllardaki piyasa payı AMD'ye oranla çok daha yüksek ve bu yüzden yapılan saldırıların bir çoğunun İntele yönelik olduğunu biliyoruz. İntelin 2021 Ürün Güvenlik Raporuna[4] göre 2021 yılında İntel toplam 16 adet hata raporu aldı buna kıyasla kendi raporlarında AMD'nin 31 adet hata raporuyla neredeyse 2 katı hata aldıklarını iddia ediyorlar ancak AMD'nin resmi bir raporu olmadığından bu sonuçları doğrulamak şu an için pek mümkün görünmüyor. Bu kategoride hangi markanın önde olduğunu seçmek zor, sadece sayılara bakarak bu seçim yapılamaz, bulunan hataların ne derece önemli oldukları da hangi markanın daha güvenli olduğunun işareti.

Performans bakımından:

Bu kategorinin galibi yine AMD, işlemcilerde fiyat/performans olarak baktığımızda çekirdek başına elde edebileceğiniz performansta AMD daha fazla çekirdeğe sahip olması onları bir adım öne geçiriyor ancak İntelin 12. nesil işlemcilerde kullandığı Alder Lake teknolojisi bu farkı biraz da olsa kapatmış durumda.

Sonuç:

Bir markayı ötekine göre tercih etmek, kullanım amacı ortada değilken gerçekten çok zor. İşlemci ile ne yapacağınıza, bütçenizin ne kadar olduğuna ve bir çok başka alt kategoriye bağlı olarak AMD ya da İntel diyebileceğimiz durumlar mevcut.

Bu Reklamı Kapat

Kişisel olarak son 4 yıldır AMD kullanıyorum bunun başlıca sebebi aldığım dönemde fiyat/performans olarak daha iyi sonuç veriyor olması ve her zaman aynı soket ile devam ediyor olmasıydı. Intel hemen hemen her neslinde kullandığı soketi değiştirdiğinden dolayı işlemci güncellemesi yapıp daha üst bir versiyona geçmek çoğu durumda mümkün olmuyor ve işlemciyle beraber ana kartı da değiştirmek durumunda kalıyordunuz.

Günümüzde İntel pazar payındaki kaybından dolayı eski rahatlığına sahip değil ve bu yüzden kolları sıvamış durumdalar, önümüzdeki yıllarda üretilecek yeni teknolojilere bağlı olarak aralarındaki bu savaşın durumu değişebilir ama günümüz şartlarında AMD işlemcilerin daha avantajlı olduğunu düşünmekteyim.

Kaynaklar

  1. Wikipedia. List Of Amd Ryzen Processors. (11 Mart 2022). Alındığı Tarih: 25 Mart 2022. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
  2. Wikipedia. List Of Intel Processors. (17 Mart 2022). Alındığı Tarih: 25 Mart 2022. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
  3. Wikipedia. Intel Cpu Architecture. (24 Mart 2022). Alındığı Tarih: 25 Mart 2022. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
  4. Intel. Intel 2021 Product Security Report. (1 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 25 Mart 2022. Alındığı Yer: Intel | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et