Puan Ver
8
Puan Ver

Alzeimer hastası bir bireye yeni bir alışkanlık kazandırmak mümkün müdür?

Selamlar, evet soru başlıkta, demek istediğim misal çayını şekerli içiyorsa şekersiz içmesini veya yemeğe çok tuz atıyorsa bunu azaltmasını sağlamak mümkün müdür? Alzeimerin beyinde etki ettiği nokta ile alışkanlıklardan sorumlu nokta arasında bir bağlantı var mı? Varsa ne derecede?

1
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Merhaba, Alzheimer'da hasarlı olan açık bellek ile alışkanlık öğrenmede kullandığımız bölge arasında farklılık saptanmıştır. Bazı çalışmalara göre Alzheimer hastaları, alışkanlık oluşturmak için gerekli olan ipuçları ve sonuçlar arasındaki bağlantıyı kurmada normal düzeyde başarı gösteriyor. Bu da araştırmacılara Alzheimer'da hasarlı olan neokortikal yapıların alışkanlık oluşturmada kullanılmadığını düşündürüyor. Kısacası bu hastaların yeni alışkanlıklar edinmesi mümkündür.

Teşekkür Et
4

Kaynaklar

  1. PsycNET
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, kendi kendini kandırmamanın bir yoludur. İlk kuralı, kendini kandırmamaktır. Çünkü kandırması en kolay kişi, kendinizsiniz.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder