Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Altın takı takmak zararlı mı?

Erkekler neden altın takamazlar? Zararlı olduğuna dair bilimsel bir kanıt, açıklama var mıdır? Yoksa bu da şehir efsanelerinden biri mi?
1,396 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Emre Şener
Emre Şener
50K UP
Basit bir internet kullanıcısı

Merhabalar, bu konuda internet üzerinden detaylı araştırmalar yapmaya çalıştı doğru yanlış sizler karar verirsiniz ben bulduklarımı aktaracağım. Öncelikle konuyla ilgili Türkçe kaynakların gördüklerimin hepsi bu konudaki hadislere dayanıyor. Bilimsel olarak kanıtlandı diyen sayfalar kaynak bırakmadıkları gibi bu sonuçtan önce hadisler paylaşıp İslam dininde neden haram olduklarını falan açıklıyorlar. Yani Türkçe yaptığınız aramalarda muhtemelen bu sonuçları siz de göreceksiniz. İngilizce aratınca da sonuç belirsiz. Yine çoğu site hadislerden örnek veriyor. Bazıları araştırma paylaşmış ama özellikle altın takı takılmasını içeren bir araştırma bulamadım eğer bulan arkadaşlar varsa lütfen aydınlatsın. Bulduğum bir araştırma İran da yapılmış ve altının vücuda enjekte edilip sperm sayısında değişiklik gözlemlenmiş ama bu ne kadar konumuza uygun anlayamadım. Çünkü araştırma da doğrudan vücuda enjekte ediliyor ama biz takılardan derimizin üstünde olanlardan bahsediyoruz. Hem araştırma İran'da yapıldığı için ne kadar tarafsız bilmiyorum dediğim gibi İslam külliyatında bununla ilgili birçok şey mevcut bu da araştırmayı ne kadar tarafsız yapar? Sonuç olarak net bir sonuca varmak için yeterli bilgi yok. Eğer takılarınız varsa kullanın veya kullanmayın tamamen sizin inisiyatifinizde bir konu.[1]

Kaynaklar

 1. M. Nazar, et al. (2016). Acute And Chronic Effects Of Gold Nanoparticles On Sperm Parameters And Chromatin Structure In Mice. International Journal of Reproductive Biomedicine, sf: 637. | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close