Puan Ver
0
Puan Ver

Alternatif pisagor teoremimi yorumlar mısınız?

16 yaşındayım ve geçen uyurken aklıma geldi. Aslına bakarsanız çok basit bir şey. Fakat kareler toplamı zorluğunu ortadan kaldırıyor. C^2=2ab + (a-b)^2. A kare + b kareyi elde etmenin kanımca daha kolay bir yolu.

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Terim farkının karesini açtığımız zaman "c2= 2ab+a2-2ab+b2" geliyor. "2ab" ile "-2ab" birbirini götürür ve "c2=a2+b2" kalır. Bazı sorularda belki kullanışlıdır, bilemedim ama bana göre biraz daha uğraştırıcı. Genelde sorular da "c2=a2+b2" ye göre yapılıyor. Belki de alışık olmadığım için bana biraz daha uğraştırıcı geldi. Tabi ki kolaylık kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bu arada Almanca Wikipedia'da şöyle bir şey gördüm. Sanırım ispatı yapılırken yazılmış. Sizin yolunuza benziyor. "(a+b)2=2ab+c2". Matematiğin güzel yanı da çoğu zaman birçok farklı yolu olması. Hatta terim farkının karesi yerine terim toplamının karesi ile de yapabilirsiniz. "(a+b)2-2ab". Birçok farklı yol bulunabilir. Deneyip pratiklik açısından değerlendirmek size kalmış.

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Mantık sizi A'dan B'ye götürür; hayal gücü ise her yere...”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder