Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Alerjilerin bilinen bir tedavisi var mı?

Tedavi araştırıyorum.
463 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Volkan Demirci
Bilimsever ve meraklı birisi

Evet bu konuda birçok ilaç var.Alerji ilaçları haplar, sıvılar, inhalerler, burun spreyleri, göz damlaları, cilt kremleri ve enjeksiyonlar (enjeksiyonlar) olarak mevcuttur.

En etkili alerji ilaçlarını seçmek ve sorunlardan kaçınmak için doktorunuzla birlikte çalışın. Reçetesiz satılan alerji ilaçlarının bile yan etkileri vardır ve bazı alerji ilaçları diğer ilaçlarla birleştirildiğinde sorunlara neden olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Aşağıdaki durumlarda alerji ilaçları almak konusunda doktorunuzla konuşmanız özellikle önemlidir:

Hamilesiniz veya emziriyorsunuz.

Tüm Reklamları Kapat

Diyabet, glokom, osteoporoz veya yüksek tansiyon gibi kronik bir sağlık durumunuz var .

Bitkisel takviyeler de dahil olmak üzere başka ilaçlar alıyorsunuz .

Bir çocuktaki alerjileri tedavi ediyorsunuz. Çocuklar, yetişkinlerden farklı dozlarda ilaca veya farklı ilaçlara ihtiyaç duyar.

Alerjileri daha yaşlı bir yetişkinde tedavi ediyorsunuz. Bazı alerji ilaçları yaşlı erişkinlerde kafa karışıklığına, idrar yolu semptomlarına veya diğer yan etkilere neden olabilir.

Zaten çalışmayan bir alerji ilacı alıyorsunuz. Doktorunuza gittiğinizde ilacı orijinal şişesinde veya ambalajında ​​getiriniz.

İlaçlarınızı ne zaman kullandığınızı ve ne kadar kullandığınızı belirtilerinizi takip edin. Bu, doktorunuzun neyin en iyi sonucu verdiğini bulmasına yardımcı olacaktır. Hangisinin en etkili olduğunu ve sizin için en az rahatsız edici yan etkiye sahip olduğunu belirlemek için birkaç ilaç denemeniz gerekebilir.

220 görüntülenme

Kaynaklar

  1. mayoclinic. Allergy Medications: Know Your Options. (1 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 21 Ağustos 2021. Alındığı Yer: mayoclinic | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Görkem Kıyak
Görkem Kıyak
3,090 UP
Tıp Doktoru
Orijinal Soru: Alerjilerin kesin bir tedavisi var mıdır?

Şu an pratikte çok kullanılmasa dahi kesin olarak alerjiden kurtaran yöntem desensitizasyon yöntemidir. Bu yöntemin mantığı kesin olarak bilinen allerjene hastanın ufak dozlardan başlanarak maruz bırakılması ve vücudunda o allerjene karşı geliştirilen IgE'lerin IgG'lere dönüştürülerek alerjik semptomların önüne geçilmesi şeklindedir.

Bu yöntemin en çok kullanıldığı allerjen ise ilaçlardır.

Tüm Reklamları Kapat

Pratikte çok kullanılmamasının sebebi çoğu hastanın neye allerjisi olduğu bilinememesidir. Ayrıca mesela hastanın penisilin allerjisi olduğunu varsayalım. Biz bu hastaya o bakteriyel etkene etki eden başka bir antibiyotik verip desensitizasyon yönteminin risklerinden kurtulabiliriz. Ancak ve ancak o etkene sadece penisilin etkilediği senaryoda bu yönteme başvurmak mantıklı bir seçenektir.

134 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Türkiye Ulusal Allerji Ve İmmünoloji Derneği Web Sitesi. (31 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 31 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Cinsel Bölgelerimiz Neden Kıllı?
Cinsel Bölgelerimiz Neden Kıllı?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Neden Öpüşüyoruz?
Neden Öpüşüyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close