Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
5
Puan Ver

Aklımız olduğunu nasıl biliriz?

Merhaba, ben doğukan, 7. Sınıf öğrencisiyim, bir şeyi merak ediyorum, bizim görmesek bile varlığını bildiğimiz şeyler vardır, duygular gibi, duyguların varlığını biliriz çünkü duygular sinirseldir, ama aklımızın olduğunu nasıl biliyoruz? Yine duygular gibi sinirsel veya başka tür bir şey mi? Bu arada, ateist olduğumu da belirtmek isterim. Kategoriyi yanlış seçmiş olabilirim, tam olarak hangisi olduğunu bilmiyorum. Sorgulamak iyidir :)

1
Teşekkür (4)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Burada önemli olan duygularını ne ile yorumladığındır, bu soruyu sorarken ne ile sordun?

Evet belki ellerini kullanıp tuşlara basarak yazdın, fakat bunu yapmanı nasıl sağladın?

peki duyguların sinirsel olduğu kanısına nasıl vardın?

peki kendi kendinin var olduğunu nasıl düşünüyorsun?

yaptıklarından ders alıyormusun yada bir şeyler öğreniyormusun?

işte tüm bu soruların çıktığı yer aynıdır; Akıl. Çünkü akıl idrak ve yargılama yeteneğimizi meydana getirir, dahası doğal bir düzenleyicidir. Akıl olmasaydı şimdi bu soru da olmayacaktı, bu cevap ta.

Bu arada kaynak kısmına direk wikipedia'dan kaynak ekleyeceğim, çünkü aslında bu soru bir nebze felsefi yaklaşmayı gerektiriyor ve bunun için herhangi bir kaynak ile yola çıkılmaması gerekir (kendi kanaatimce) ve kaynak belirtmeyi zorunlu yaptığın için de mecburen kaynak ekliyorum :)

(Bu arada duygular yoktur, yalnızca zihinsel uyuşturucular vardır :) bu benim görüşüm)

Teşekkür (2)
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. Wikipedia-Akıl
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsan ruhu, görünmez bir güç tarafından itilmektedir ve her zaman şunu soracaktır: Onun ötesinde ne var?”
Louis Pasteur
Geri Bildirim Gönder