Sorulara Dön
0
Ekoloji, Botanik & Mikoloji

Ağaçların uzamasını sağlayan şey?

Ağaçların ne kadar uzayacağını belirleyen bilgi dna'da mı yatılı, yoksa dış nedenlerin(yerçekimi, enerji dağılımı, ışık) engellemesi sonucu mu o boya ulaşıyorlar? Kısa bir ağaca uzaması için şartlar verilse, o ağacın uzamasını sağlayan şey nedir?

1
115 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Ağaçların gövdeleri, taçları, dalları, yaprakları, kökleri gibi organlarının (ziraat mühendisleri olarak bunlara vegetatif organlar ya da aksam diyoruz. Bitkilerin fiziki gelişimi ile ilgili organlar) yapılarını, şekillerini, uzunlarını genetik özellikleri belirler. Dış etkiler bir bitkinin genel şeklini ve yapısını çok düşük oranda etkiler ve bu düşük orandaki etkilerle ortaya çıkan durumları da biz bozukluk ve kusur olarak görürüz.

Örneğin şeftali ağacı yükseklik ve genişlik olarak birbirine yakın ölçekte bir taç oluşturur. Taç kısmı yandan bakıldığında genel olarak oval biçimdedir. Ekonomik yetiştiricilikte de biz bu ağacı "goble" dediğimiz kadeh ya da kase şeklinde budarız ki ağacın taç kısmının ortasına ve içine güneş girebilsin. Yapılan bu budama, ağacın genel karakteristiğine uygundur.

Ancak aynı budama yöntemini kavak ağacına uygulayamazsınız. Çünkü kavak, merkezi ve dik gelişen bir gövdenin çatı oluşturduğu bir ağaçtır. Biz kavağın gövdesini üstten kessek, yanlara dal vermesini teşvik etmeye çalışsak başarılı olamayız, yanlardan çıkan dallar yine tam olarak yukarıya doğru dik gelişirler. Ağacın genetiği ve taç yapısı böyle.

Bir ağaç, bol su ve besin maddesi bulursa daha büyük ve güçlü bir taç oluşturur. Ama bu durum, taçının şekli yine değişmez. Şeftali, zeytin, nar yine oval ya da ovale yakın taç oluşturur, kavak yine dik gelişen bir taç oluşturur. Büyüklüğü iriliği besin ve su etkiler ama şekli ve genel görünüm genetiktir. Bu nedenle kısa bir ağaca, uzaması için uygun şartları vermek diye bir şey yok. Siz bir seftali ağacına ne kadar bol su ve besin verirseniz verin, sizin ifadenizle uzaması için ne kadar uygun şartlar verirseniz verin o ağaç genel gövde yapısına aykırı bir biçimde gelişim göstermez. Budama ile gövdeye farklı biçim vermeye çalışsak bile yapacağımız etki sınırlı kalır hatta ağacın sağlığı bozulur. İnsan gibi düşünün. Tüm sülalesi kısa, tıknaz ve kalıplı olan bir çocuğu istediğiniz kadar iyi besleyin o çocuk uzamaz. İrileşir, güçlenir ama gövde yapısı genel olarak tıknaz olur. İnce uzun bir bedene sahip olmaz. Zaten bu mümkün olsaydı dünya üzerinde kısa boylu insan kalmazdı muhtemelen.

179 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
4
Teşekkür (3)
Paylaş
4
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın