Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Adolf Hitler Yahudilere neden soykırım yaptı? Yapma amacı neydi?

Adolf Hitler'in Yahudilere soykırım yapma amacı neydi neden yaptı?
20,929 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Deniz Kadir
Sadece meraklı bir araştırmacı

Yahudilere karşı yapılan ayrım aslında çok daha eskiye dayanmaktadır. Bu ayrımcılık Hristiyanlığın ilk kez büyüdüğü dönemden beri devam etmektedir. Zaten Yahudiler çok uzun yıllar kötü şartlarda yaşamış ve göç etmek zorunda kalmışlardır. Bugün sadece Almanya'da gibi yansıtılsa da aslında Osmanlı, İngiltere ve Fransa gibi bir çok ülkede yaşamış ve az çok ayrımcılığa uğramışlar.

1.Dünya savaşından sonra Almanya çok büyük krizler yaşadı. Her geçen gün işgal büyüdü, fabrikalarına el konuldu, enflasyon anormal derecede büyüdü. Birçok Alman bu ekonomik krizde Yahudileri de sorumlu tutuyordu. Yahudiler, Alman banklarında, gazetelerinde ve devlet dairelerinde büyük güç sahibiydi. Almanlar savaştan sonra işsiz kalıp açlıkla boğuşup perişan olurken, Yahudilerin gün geçtikçe daha zenginleşmesi ve özelliklede Adolf Hitlerin suçlamaları ile Alman halkının nefreti gitgide büyüdü.

Tüm Reklamları Kapat

Başta Yahudilerin vatandaşlıkları alınmak istendi ve göç etmesi için baskı yapıldı, "yaşamaya hakkınız yok" sloganları atıldı, en sonda ise kampların kurulması ve işkenceli ölümlere kadar gitti .

Nedenini sormuşsun ama buna mantıklı bir sebep yada amaç söylenemez. Soykırım sadece nefret üzerine yapılmış.

952 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Holokost Ansiklopedi. Yahudi Karşıtlığı | Holokost Ansiklopedisi. Alındığı Tarih: 5 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Holocaust Encylopedia | Arşiv Bağlantısı
  2. United States Holocaust Memorial Museum, Washington, DC. Introduction To The Holocaust: What Was The Holocaust?. Alındığı Tarih: 5 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Holocaust Encylopedia | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
İsmail Samet Bayram
Tarih ve Dil Bilimi'ne meraklı bir birey

Öncelikle merhabalar. Tam da yakın tarihi derinden araştırmalarla pekiştirdiğim anıma denk geldi iyi oldu. Baştan söylemek isterim ki bunlar araştırmalar sonucumda elde ettiğim sonuçlar. Tartışmaya da açığım. Öncelikle Adolf Hitler'in Yahudilere soykırım yapmadan önce Weimar Devlet Güvenlik Dairesi'nde (İstihbarat Teşkilatı) İşçi Partisi toplantısını gizlice dinlemek için bir meyhanedeki fikirlerden etkilenip orada işçi partisi üyelerine yaptığı ırkçı bir konuşmayla başladı. Hitler ve Alman halkındaki milliyetçilerde 1.Dünya Savaşı'nın kaybedilmesinin sebebi olarak Yahudiler gösteriliyordu. Çünkü harp Almanlar için iyi giderken (İyiden kastım Almanlar Versay imzalanmadan önce düşman toprakları içerisindeydi) bir anda ateşkes ve barış imzalanmasının aptallık olduğu ve toplumda Almanlar fakirken Yahudilerin zenginliği Alman halkında ve Hitler'de bir Yahudi nefreti oluşturdu. İşçi Partisi ve Naziler 1933'de resmen göreve geldiklerinde hala ırkçı söylemler olsa dahi herhangi bir soykırım yoktur. Ta ki 1939 Polonya'nın İşgali 'ne kadar. Polonya'da gerçekten Yahudi miktarı çok fazlaydı. Hitler de Yahudilerin daha önceleri haklarını kısıtlamıştı ve artık Aryan Irk projesi için resmen tarihe Yahudi Soykırımı olarak geçen Holokost'u başlattı. Bu süreç 1945 Almanya'nın teslim olmasına kadar gitti. Ve tahminlere göre 200.000 Yahudi bu Holokostlarda öldü ve birçoğu ABD ve bugün ki Filistin Coğrafyasına gitti. Faşist İtalya'nın başındaki zat (Mussolini) Holokost yapmak istediyse de halkının ve kralın tepkisiyle karşılaşınca Holokost yapmaktan vazgeçti. Birçoklarına göre ise Yahudi Lobisi Hitlerin bu nefretini biliyordu ve vadedilmiş topraklardaki Yahudi Nüfusunun artması için Yahudilerin zorla Avrupa'dan buraya göç ettirilmesi gerektiğini düşündüler ve Hitleri fonladılar. Hitler Holokostları yapınca da ''Bakın Avrupa'da Yahudi Karşıtlığı var vadedilmiş topraklara yerleşin'' algısı yaptılar. İlk başlarda Holokostlar acımasızca yöntemler yoktu sadece Yahudilere toplumsal bir baskı varken Hitler kontrolden çıktı ve büyük bir kıyıma sebebiyet verdi. Bildiklerim bunlardı benim. Umarım anlatabilmişimdir. Okuduğunuz için teşekkürler.[1]

624 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Anonim, et al. Holokost. Alındığı Tarih: 4 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
"Güneş Tanrıçası": Var Olmaması Gereken Bir Parçacık Daha Keşfedildi!
Lisede Öğretilen
Lisede Öğretilen "Mendel Genetiği" TAMAMEN Hatalı mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Tek Eşli vs. Çok Eşli: İnsanlar Hangisi?
Tek Eşli vs. Çok Eşli: İnsanlar Hangisi?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close