Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Acı biber neden acı?

Yalnız yanlış anlaşılmasın, içindeki acı olmasını sağlayan maddeyi sormuyorum, neden acı biber diye bir meyve var onu soruyorum.

3
Anonim 1
554 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Yenilmesin diye denir; ancak tam olarak doğru sayılmaz. Çünkü meyve/sebze genelde yenilerek, tohumları taşınır. Örneğin portakalın tadı memelileri çekmeli ki yenilsin ve tohumları gerek fiziksel etkiyle, gerekse de memelinin sindirim sistemi ile yayılabilsin. Peki biber niye acıdır?

Okuduğum bir araştırmada “seçim yapmak” için diye belirtmişler. Yani aslında kimin tarafından yayılacağı bitki tarafından seçilmiş. Zira acı biberi acı yapan kapsaisindir. Bu moleküle ait reseptörler de bütün memelilerde mevcuttur. Fakat kuşlarda yok. Dolayısıyla yapılan incelemede görmüşler ki yenilen biberin tohumları memelilerin sindirim sisteminde infertilken, kuşların sindirim sisteminde fertil (doğurgan) düzeyde.

491 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
4

Acı biberin evrim sürecine bakmak gerekir. Büyük ihtimalle yapay seleksiyonla, insan eliyle acılaştırılmıştır. tarımda çiftçinin en beğendiği ürünlerin tohumları saklanır ve ekme döneminde ekilir. biber yetiştiren çiftçi tesadüfen diğerlerinden farklı tadı olan bir biber yetiştirmeyi başardıysa ve tadı hoşuna gittiyse onu tohumluk olarak saklar. Görüştüğü diğer çiftçiler de bunun tohumunu ondan almak için can atarlar. Ve ekilen tohumların içinden yine en beğendiğini tohumluk olarak saklar. Binlerce biber ekip her seferinde en acılarının tohumunu dikerseniz(biberin de bol bol varyasyon ürettiğini varsayarsak) her sene biraz daha acı biberiniz olur.

381 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Aci biberin icindeki kapsaisinin, agizdaki ısı reseptorlerini uyardigini soylersek yanlis olmaz. Bu nedenle aci yedikten sonra, ayran soguk su vs icerek rahatlamaya calisiriz. Tersine sicak bir icecek icmek istersek de acinin daha da arttigini hissederiz..

147 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyoloji, birbiri ardına gelen ve her biri kendisinden öncekileri değiştiren mekanizmalar üzerine kuruludur. Occam'ın Usturası fiziksel bilimlerde çok kullanışlı olsa da, biyolojide uygulamak çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.”
Francis Crick