Puan Ver
0
Puan Ver

Acı biber neden acı?

Yalnız yanlış anlaşılmasın, içindeki acı olmasını sağlayan maddeyi sormuyorum, neden acı biber diye bir meyve var onu soruyorum.

2
Anonim 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Yenilmesin diye denir; ancak tam olarak doğru sayılmaz. Çünkü meyve/sebze genelde yenilerek, tohumları taşınır. Örneğin portakalın tadı memelileri çekmeli ki yenilsin ve tohumları gerek fiziksel etkiyle, gerekse de memelinin sindirim sistemi ile yayılabilsin. Peki biber niye acıdır?

Okuduğum bir araştırmada “seçim yapmak” için diye belirtmişler. Yani aslında kimin tarafından yayılacağı bitki tarafından seçilmiş. Zira acı biberi acı yapan kapsaisindir. Bu moleküle ait reseptörler de bütün memelilerde mevcuttur. Fakat kuşlarda yok. Dolayısıyla yapılan incelemede görmüşler ki yenilen biberin tohumları memelilerin sindirim sisteminde infertilken, kuşların sindirim sisteminde fertil (doğurgan) düzeyde.

Favorilerime Ekle
3

Acı biberin evrim sürecine bakmak gerekir. Büyük ihtimalle yapay seleksiyonla, insan eliyle acılaştırılmıştır. tarımda çiftçinin en beğendiği ürünlerin tohumları saklanır ve ekme döneminde ekilir. biber yetiştiren çiftçi tesadüfen diğerlerinden farklı tadı olan bir biber yetiştirmeyi başardıysa ve tadı hoşuna gittiyse onu tohumluk olarak saklar. Görüştüğü diğer çiftçiler de bunun tohumunu ondan almak için can atarlar. Ve ekilen tohumların içinden yine en beğendiğini tohumluk olarak saklar. Binlerce biber ekip her seferinde en acılarının tohumunu dikerseniz(biberin de bol bol varyasyon ürettiğini varsayarsak) her sene biraz daha acı biberiniz olur.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanları kendisinin de insan olduğuna ikna edebilen bir bilgisayar 'zeki' olarak görülmelidir.”
Alan Turing
Geri Bildirim Gönder