Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Aç kalınca midede bulunan mide asiti mideye zarar verir mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Mide suyu, sindirim enzimleri, hidroklorik asit ve besinleri emmek için önemli olan diğer maddelerden oluşur - günde yaklaşık 3-4 litre mide suyu üretilir. Mide suyundaki hidroklorik asit, yiyeceği parçalar ve sindirim enzimleri proteinleri böler. Asitli mide suyu da bakterileri öldürür. Mukus, mide duvarını koruyucu bir kaplama ile kaplar. Bikarbonat ile birlikte bu, mide duvarının kendisinin hidroklorik asit tarafından zarar görmemesini sağlar.

Teşekkür
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. Kaynak 1
  2. Kaynak 2 Türkçe açıklama için bakabilirsiniz. Buna benzer bir yazı.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıtlar gerektirir.”
Marcello Truzzi
Geri Bildirim Gönder