Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

40 gün aynı yemeği yiyen zehirlenir mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Belli bir süre aynı kaynaktan beslenme, belli düzeylerde farklı ihtiyaçları olan organizma için kronik strese neden olur. Vücut, sürekli aynı şekilde gelen kaynağı, ihtiyacı olanlara dönüştürmekte bir süre oldukça iyi çaba gösterir. Ancak değişmeyen statik bir beslenme, kronik strese girmeyi garanti eder. Bu durumda kişi bilindik anlamda zehirlenmez, ancak ihtiyacı olan esansiyeller açısından hem depolarını tüketmeye başlar, hem de gelene besin öğesini ihtiyacı olanlara dönüştürme kapasitesi hızla azalır.

Kronik stres, inflamasyona neden olur. Mantık olarak bakarsak, bu da zehirlenmenin düşük bir versiyonu olarak kabul edilebilir. Giderilmesi gereken bir sorundur.

İnsan organizması için major bir sorun yoksa, 40 gün tek kaynaklı beslenme için tölere edilebilir bir zaman dilimi. Ancak bu, yaşamda kalmayı referans alırsak böyle.

Yaşamında alışkanlıklarından dolayı uzun süreli statik diyet uygulayan kişilerin özellikle alzheimer demans gibi rahatsızlıklara daha kolay maruz kalmakta.

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer doğru yolda olduğunu biliyorsan, kimse ilerlemene engel olamaz. Ne derlerse desinler...”
Barbara McClintock
Geri Bildirim Gönder