Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Poyraz Ergin
Üye
3

3D müzikler dinlemek zararlı mı?

316 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Nazlı Şen
Nazlı Şen
55K UP
fonolojiye meraklı bir öğrenciyim

Kısa cevap: Hayır.

3D sanıldığının aksine 3 boyutu olan ses değildir, bu tamamen reklam amaçlı uydurulmuş bir yalan. Sesin yayıldığı 3 boyutu vardır fakat bunun uzaysal boyut ile alakası yoktur.[2]

3D'nin yanında belki bir de 8D müziği duymuşsunuzdur. 8D müziğin temelinde, belirli efektler aracılığıyla çeşnilendirilen 3D müzik yatıyor. Bilindiği üzere 3D, sanal gerçeklik duygusunu harekete geçiriyor. Bu duygunun zenginleştirilmesi için kullanılan teknik ise 8D.[4] Yapımında 2 temel adım var: yankı ve ses taşıma. Yankı eklemek, sese uzamsal yansımalar ekler, böylece büyük bir salonda çalınıyormuş gibi hissettirir. Ses taşımak ise, hareket yanılsaması yaratmakla ilgilidir. İçerik oluşturucu, sesin 360 derecelik bir sanal alanda hareket ediyormuş gibi görünmesi için sesin çeşitli kısımlarını manipüle eder.

Tüm Reklamları Kapat

Normal stereo ses, sesi sol ve sağ hoparlör kanallarına yönlendirir. 8D efektleri, sesin uzaydaymış gibi görünmesini sağlar, böylece onu kulaklarınızda değil beyninizde duyarsınız. Yani kulağınıza zarar verebilecek seviyede yüksek olmadığı sürece (+120dB)[3] 3D-8D dinlemenin hiçbir zararı yoktur.

Kaynaklar

 1. R. Makokha. 8D Audio: A Gimmick Or The Sound Of The Future?. (22 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 31 Ocak 2023. Alındığı Yer: Bunny Studio Blog | Arşiv Bağlantısı
 2. D.B. Anderson. The Sound Dimension. Alındığı Tarih: 31 Ocak 2023. Alındığı Yer: ieee xplore | Arşiv Bağlantısı
 3. National Center for Environmental Health. What Noises Cause Hearing Loss? | Nceh | Cdc. (8 Kasım 2022). Alındığı Tarih: 31 Ocak 2023. Alındığı Yer: Centers for Disease Control and Prevention | Arşiv Bağlantısı
 4. theacoustibo. Beynin Kıvrımlarında Dolaşmanın En Keyifli Yolu: 8D Müzik - Acoustibox. (3 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 31 Ocak 2023. Alındığı Yer: Acoustibox | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close