Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

2002-2003 yıllarındaki sars pandemisi aynı şekilde yayılmasına rağmen neden 8000 civarındaki kişi sayısıyla sınırlı kaldı?

Sars-2 2002'ye kıyasla neden bu kadar yayıldı? İki pandemi arasında yayılım şekli ve alınan önlemler veya alınmayan önlemler açışısından fark nedir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

5 Mart 2020 de Lanset dergisinde yayınlanan bir makalede sorularınızın yanıtlarını bulmanız mümkün. COVID-19 un yeni bir antite olması ve bilgi düzeyinin sürekli değişmesi sebebiyle her iki hastalığı tam olarak karşılaştırmak için muhtemelen biraz daha zaman geçmesi gerekecek.

Makaleye göre ilk bakışta temel farkları, COVID-19 da asemptomatik kişilerin olması, daha yüksek bulaştırıcılık, daha ağır klinik tablo, kişiden kişiye geçiş özelliklerinin farklı olması şeklinde açıklamak mümkün.

SARS geleneksel salgın kontrol yöntemleri ile kontrol alınmasına rağmen COVID-19 da bu mümkün olmadı.

Mevcut bilgiler dahilinde SARS tan farklı olarak COVID-19 salgınının hızlı genişlemesindeki en önemli 2 faktörün sokaklarda dolaşan asemptomatik hastalar ile virüsün sahip olduğu yüksek bulaşma yetisi olduğunu düşünüyorum.

Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. LANCET
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Halkın bilimi anlamasına engel olmak, kendimize verdiğimiz en büyük zarardır.”
Eugene Clark
Geri Bildirim Gönder