Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

20. Yüzyıl siyasal tarihi ile ilgili tavsiye kitap?

20. Yüzyıldan bu yana gelen siyasal olayları, savaş, ekonomi, sosyolojik olaylar ve benzeri olacak şekilde içine alan kapsamli bir kitap okumak istiyorum. Bununla ilgili bildiğiniz ve tavsiye edebileceğiniz kitapları beklerim. Ayıca türk siyasi tarihi ile iligili de kitapları ek olarak tavsiye ederseniz memnun olurum.

3
Uğur Bal 1
Teşekkür (3)
Hatırla (1)
Takip (2)
Paylaş
3 Cevap

Hiç başka kitap aramam , uzun , kapsamlı ama yalın bir dile sahip kitaptır.

Okuduktan sonra ciddi bir Tarih bilgisi kazandırır bize.

http://www.timas.com.tr/kitap/20-yuzyil-siyasi-tarihi/

Türk Tarihi söz konusu ise sanırım Yaşayan En Önemli Türk Tarihçilerden Sayın İlber Ortaylıdan başkasına laf düşmeyecektir.

https://www.hepsiburada.com/ilber-ortayli-turklerin-tarihi-kutulu-set-ilber-ortayli-p-HBV00000T9F9U?gclid=Cj0KCQjwncT1BRDhARIsAOQF9LkncXdJFNxAtIbeFsh1ruajuibeRFQANoOcNKSihKuo8_xMmzJiXggaAgE3EALw_wcB&magaza=Hepsiburada&wt_gl=cpc.6805.shop.nelk.kitap-ssc

Teşekkür (2)
Paylaş
2

Hypatia'ya ek olarak Oral Sander'in Siyasi Tarihi'nin ikinci cildini önerebilirim. Armaoğluna göre daha az kapsamlıdır ancak önemli bir eserdir.

Türk tarihi için ise Kemal Karpat'ın Türk Demokrasi Tarihi.

İyi okumalar :)

Teşekkür (1)
Paylaş
3

Merhaba, ben de geçmişte senin gibi benzeri kitaplar arıyordum, ve arayışımın sonunda söyleyebilirim ki, maalesef istediğin gibi kapsamlı bir kitap bulamayacaksın. Lakin, bazı kitapları okuyaraktan, belirli bir bakış acısı kazanabilirsin ve bu sayede değindiğin dönemi çok daha iyi anlayabilirsin.

Eric Hobsbawn: Aşırılıklar Çağı (Türkçe adı kısa 20. yüzyıl tarihi). Sanattan bilime pek çok konuya değinen muhteşem bir eser lakin biraz uzun ve sıkıcı olabiliyor. Bunun yanı sıra Eric Hobsbawn'ın diğer kitaplarına da bakabilirsin (Aşırılıklar Çağı zaten Hobsbawn'ın 4 esrelik "Çağ" serisinin son kitabı).

Daron Acemoğlu, James Robinson: Ulusların Düşüşü. Spesifik olarak söylediğin dönemi ele almasa da, dünya tarihini kurumlar (siyasal ve ekonomik kurumlar) üzerinden bir okuma yapıyor. Bunun dışında "Dar Koridor" da güzel duruyor (daha bitirmediğimden bir fikir bildiremiyorum lakin ilk 150 sayfası fena değil).

Bunun yanı sıra eğer 20. yüzyılı merak ediyorsan, o dönümdeki yaşanan olaylara nasıl gidildiğini anlamak için, "Tüfek, Mikrop ve Çelik", "Tahıla Karşı ", "Kızımla Ekonomi Sohbetleri, Kapitalizmin kısa tarihi", ve "Pamuk İmparatorluğu" da öneririm (Bu son saydığım 4 kitap spesifik olarak 20 yüzyılla ilgili değildir ve sadece siyasal değil, aynı zamanda ekonomiktir, lakin söylediğin dönemi anlamak için önemli olduğuna inandığım için not ettim).

Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğa, nazik veya gaddar değildir. Zulmü sevme ya da sevmeme gibi bir tercihi de yoktur. Bir konu DNA'nın korunumunu ilgilendirmediği sürece doğa tamamen nötrdür.”
Richard Dawkins
Geri Bildirim Gönder