Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Uğur Bal
Üye
2

20. yüzyıl siyasal tarihi ile ilgili tavsiye kitap ?

20. yüzyıldan bu yana gelen siyasal olayları, savaş, ekonomi, sosyolojik olaylar ve benzeri olacak şekilde içine alan kapsamli bir kitap okumak istiyorum. Bununla ilgili bildiğiniz ve tavsiye edebileceğiniz kitapları beklerim. Ayıca Türk Siyasi tarihi ile iligili de kitapları ek olarak tavsiye ederseniz memnun olurum.
3,668 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ecem @cadıbozmasıı
Doğrucu

Hiç başka kitap aramam , uzun , kapsamlı ama yalın bir dile sahip kitaptır.

Okuduktan sonra ciddi bir Tarih bilgisi kazandırır bize.

Tüm Reklamları Kapat

http://www.timas.com.tr/kitap/20-yuzyil-siyasi-tarihi/

Türk Tarihi söz konusu ise sanırım Yaşayan En Önemli Türk Tarihçilerden Sayın İlber Ortaylıdan başkasına laf düşmeyecektir.

https://www.hepsiburada.com/ilber-ortayli-turklerin-tarihi-kutulu-set-ilber-ortayli-p-HBV00000T9F9U?gclid=Cj0KCQjwncT1BRDhARIsAOQF9LkncXdJFNxAtIbeFsh1ruajuibeRFQANoOcNKSihKuo8_xMmzJiXggaAgE3EALw_wcB&magaza=Hepsiburada&wt_gl=cpc.6805.shop.nelk.kitap-ssc

1,017 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Metehan Ünlü
Metehan Ünlü
3,870 UP
Master Öğrencisi

Hypatia'ya ek olarak Oral Sander'in Siyasi Tarihi'nin ikinci cildini önerebilirim. Armaoğluna göre daha az kapsamlıdır ancak önemli bir eserdir.

Türk tarihi için ise Kemal Karpat'ın Türk Demokrasi Tarihi.

Tüm Reklamları Kapat

İyi okumalar :)

568 görüntülenme
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Rauf Aslanov
Öğrenci

Merhaba, ben de geçmişte senin gibi benzeri kitaplar arıyordum, ve arayışımın sonunda söyleyebilirim ki, maalesef istediğin gibi kapsamlı bir kitap bulamayacaksın. Lakin, bazı kitapları okuyaraktan, belirli bir bakış acısı kazanabilirsin ve bu sayede değindiğin dönemi çok daha iyi anlayabilirsin.

Eric Hobsbawn: Aşırılıklar Çağı (Türkçe adı kısa 20. yüzyıl tarihi). Sanattan bilime pek çok konuya değinen muhteşem bir eser lakin biraz uzun ve sıkıcı olabiliyor. Bunun yanı sıra Eric Hobsbawn'ın diğer kitaplarına da bakabilirsin (Aşırılıklar Çağı zaten Hobsbawn'ın 4 esrelik "Çağ" serisinin son kitabı).

Tüm Reklamları Kapat

Daron Acemoğlu, James Robinson: Ulusların Düşüşü. Spesifik olarak söylediğin dönemi ele almasa da, dünya tarihini kurumlar (siyasal ve ekonomik kurumlar) üzerinden bir okuma yapıyor. Bunun dışında "Dar Koridor" da güzel duruyor (daha bitirmediğimden bir fikir bildiremiyorum lakin ilk 150 sayfası fena değil).

Bunun yanı sıra eğer 20. yüzyılı merak ediyorsan, o dönümdeki yaşanan olaylara nasıl gidildiğini anlamak için, "Tüfek, Mikrop ve Çelik", "Tahıla Karşı ", "Kızımla Ekonomi Sohbetleri, Kapitalizmin kısa tarihi", ve "Pamuk İmparatorluğu" da öneririm (Bu son saydığım 4 kitap spesifik olarak 20 yüzyılla ilgili değildir ve sadece siyasal değil, aynı zamanda ekonomiktir, lakin söylediğin dönemi anlamak için önemli olduğuna inandığım için not ettim).

492 görüntülenme
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Gombe Şempanze Savaşı:
Gombe Şempanze Savaşı: "Maymunlar Cehennemi" Gerçek Oldu!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close