Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Dos Equis
Üye
1

19 yaşımdayım yaklaşık 5 senedir gece 3:00 den sonra uyuyorum etkileri nelerdir?

210 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yakup Burak Sarıarslan
Bağımsız Araştırmacı

Öncelikle asıl sormamız gereken konu uyandığınız saat ve uyku sürenizdir. İyi bir uyku çekebiliyor ve dinlenik kalkabiliyorsanız ve kendinizi bu durumdan memnun hissediyorsanız geç yatmanın olumsuz yan etkilerinden etkilenmezsiniz diyebiliriz.

Ancak eğer durum tam tersi ise elbetteki belli başlı olumsuzluklarla ve yan etkilerle başa çıkmanız gerekebilir. Bunlardan bazılarını sizin için derledim.

Uykusuzluk: Geç saatte uyumak, uyku kalitesini düşürerek uyku süresini azaltabilir. Bu da uykusuzluğa neden olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Yorgunluk: Uyku süresinin azalması, insanları gün içinde yorgun hissettirebilir ve enerjilerini düşürebilir.

İştah değişiklikleri: Uykusuzluk, iştahı artırabilir ve beslenme düzenini etkileyebilir. Bu da obezite ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

Stres ve kaygı: Geç saatte uyumak, stres ve kaygı düzeylerini artırabilir. Bu da depresyon, anksiyete gibi ruh sağlığı sorunlarına yol açabilir.

Bellek sorunları: Uykusuzluk, bellek bozukluklarına neden olabilir ve öğrenme yeteneğini etkileyebilir.

Tüm Reklamları Kapat

İlişki sorunları: Geç saatte uyumak, ortalama olarak belli saatler arası uyuyan bir toplumda, aileniz, arkadaşlarınız, çalışma hayatınız ve hatta partnerinizle olan ilişkilerin bozulmasına neden olabilir.

Konsantrasyon zorluğu: Uykusuzluk, konsantrasyon bozukluğuna neden olabilir ve iş performansını düşürebilir.

Bu nedenlerden dolayı, mümkün olduğunca her gece yeterince uyumak önemlidir. Genel olarak, yetişkinlerin günde 7-9 saat uyuması önerilir ve uyku düzenini korumak için düzenli bir uyku programı oluşturmak faydalı olabilir.

Eğerki bu durumdan rahatsızsanız ve size zarar verdiğini düşünüyorsanız lütfen bir profesyönelden yardım alın.

Evde kendi kendinizede uykuya dalma saatlerinizde değişiklik yapabiliyrsiniz ilgili BBC kaynağı için lütfen ek [1] 'e göz atın [1]

Kaynaklar

 1. bbcnews. Gece Geç Uyuyanlar 'Vücut Saatini 3 Haftada Eğitip Daha Sağlıklı Olabilir' - Bbc News Türkçe. (10 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 4 Mayıs 2023. Alındığı Yer: BBC News Türkçe | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close