Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

10. Boyutta her şeyin olma olasılığı var yani 11. Boyutta olabilir eğer 11. Boyut varsa nasıl bir boyut olurdu?

Tekrardan 1. Boyuta mı dönerdik yoksa yoksa ilerler miydik?

1
112 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

1.Boyut: -nokta- Düz çizgi - ileri geri hareket

2.Boyut: -doğru- Düzlem. Uzunluk ve genişlik vardır. İleri geri- sağa sola hareket

3.boyut: -Derinlik-  ileri geri - sağa sola- aşağı yukarı hareket 

4.boyut: -zaman- diğer boyutlardaki hareketler ve tek zaman çizgisinde önce sonra arasında hareket

5.boyut: -yapılan seçimler- (bilince ait her seçim paralel bir evren oluşturur) tek zaman çizgisinde hareket - alternatif&farklı bir zaman çizgisinde hareket

6.boyut: seçimlerin tamamına hükmeden boyut - zamanın tüm alternatifleri. (şu an bir tercihte bulunabiliyorsak, bu boyutta da istenilen gelecek seçilebilir)

7.boyut: evrenin tüm zaman alternatifleri. big bang ten evrenin sonuna kadar olan bütün alternatifleri 

8.boyut: alternatif bir evren. farklı big bang ile oluşmuş farklı fiziğe sahip bir evren (7.boyutta yapılan tercihler, ya da 5.boyutun evren bazındaki hali)

9.boyut: alternatif tüm evrenler. birbirinden farklı oluşuma sahip bütün evrenler (6. boyutun evren bazlı olanı)

10.boyut: tüm evrenlerin yapıtaşını içermekte. (kuralsızlık & yasasızlık - var ın yok tan, yok un var dan oluşabileceği)

Genel ifade ile, üst boyut, alt boyutu kapsar. Onun bir üst sonucudur, ve ondan bağımsız değildir. Yani henüz 3+1 yani içinde bulunduğumuz boyutu aştığımızda, zaman ve mekan sınırlılıklarından çıkmış oluyoruz. Yani o kısmı bile düşünemezken, 10. ya da 11. boyutları anlamak bizim için biraz imkansız a yakın. Bu arada içinde bulunduğumuz boyuttan çıkmak gerçek anlamda mümkün.

168 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Çoğu zaman ekonomistlerin insanlardan beklediği gibi davranmayız; çünkü onların sandığından çok daha az bencil ve çok daha az rasyoneliz.”
Frans de Waal