Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
-1
Puan Ver

'elimiz ayağımız tutuyor' deyimi neyi ifade eder?

'hamdolsun elimiz ayağımız tutuyor. ' ifadesi, ağaçsıl ortak primat atalar dönemine ışık tutan sözlü bir kanıt olabilir mi? Evet ise, darwinizmin yerli ve milli sloganı olamaz mı?

1
Ünsal Demirbaş -1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Sadece bu söz değil, hiçbir söz öbeği herhangi bir bilimsel ya da evrimsel gerçeğin kanıtı olabilecek bir değer teşkil etmez.

Bir gerçeği izah eden bir iddianın/sözün kanıt değeri taşıyabilmesi için bilim disiplinlerince tekrarlı olarak test edilebilen ve doğrulanabilen deney ve gözlem ile, yani bilimsel metotlar aracılığıyla elde edilen verileri içermelidir.

"Hamdolsun elimiz ayağımız tutuyor." sözü, "Şükür ki sakat değiliz." anlamındadır. Anlamının içerisinde şükredilen/şükredilmesi gereken yaratıcı gibi bir üst varlığı ve sakat olmanın ya da olmamanın kadere bağlı olduğu kabulünü içerir. İkisinin de bilimsel olarak ispat edilmemiş kavramlar olmasından dolayı, Darwinizm ya da diğer herhangi bilimsel bir anlayışa slogan olacak bir değer taşımamaktadır.

Sevgiler.

Teşekkür (2)
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Başkalarını hareketlerine göre, kendimizi niyetimize göre yargılarız.”
Anonim
Geri Bildirim Gönder