Soru & Cevap

Tıp & Sağlık

Puan Ver
1
Puan Ver
105
Sezgin Şahin
Tam olarak her hafta olmaya başladı çok rahatsızlık veren birşey tam uyanma anında bütün vucudum kitleniyor. Bir defa artık son raddesine kadar dayanmak istedim sanki vucuduma sürekli biri baskı yapıyor hissi oluşuyor. Bunun sebebi günlük yaşamda yaşanılanlarla alakası varmıdır?
Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Evet alakası vardır, bu durumu birçok şey tetikleyebiliyor. Uyku felcinin başlıca nedenleri; uykusuzluk, uyku düzeninde değişiklikler, anksiyete gibi sorunlar, kalıtsal problemler, sırt üstü yatmak ve madde bağımlılığı olduğu düşünülüyor. REM (Rüyaların görüldüğü uykunun 4. safhası) uykusu sırasında vücut derin uykuda olur ve zihinde rüyalar görülür. Rüya sırasında vücudumuzu hareketsiz tutmak için beyin, kaslarımızı kontrol etmemizi engeller. Eğer REM uykusu sırasındaki döngü sona ermeden uyanılırsa bilinç açılır fakat vücut halen kontrolümüzde değildir, yani yeni uyanmış olsak da vücut hareket edemez.

Stressiz uyku, bilinmeyen ilaçların kullanılmaması, uykunun düzene sokulması ve yan yatmak genellikle çözüm oluyor. Son olarak; eğer vücudunuzda tek bir noktaya odaklanıp kendinizi hareket ettirebilirseniz uyku felci sona erecektir.

Devamını Göster
Puan Ver
0
Puan Ver
Anonim
Anonim
Son hikayede dişlerden bahsedilmişti benim de bi ara aklıma gelen bir soeuydu cevanını bulamadım burada aramam gereksiz ama ilk sorum bi siftah gibi bişey olsun diye soruyorum :)
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrimsel süreçte ortaya çıkıp da, er ya da geç işlev kazanmayan bir özelliğe hiç rastlamadım.”
H. G. Wells
Geri Bildirim Gönder