Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat

Tıp & Sağlık

Sonuçları Filtrele Seçki
Reklamı Kapat
690
Azat Tekin
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Fiziksel olarak sanki kalbimiz kırılıyormuş gibi bir şey hissederiz sebebi nedir acaba.(acı değil sadece his)
Cevap

Bunun kesin bir cevabı yok, çünkü beynin işleyişini daha tam olarak çözemedik. Ancak şu kadarını söylemek mümkün; salgıladığımız hormonların duygularla ilişkili olduğunu biliyoruz. Ve bu hormonlar aynı zamanda vücutta farklı işlevlere de sahip. Yani üzüldüğünüz zaman hormon oranlarındaki değişiklikler aynı zamanda fiziksel değişikliklere de sebep oluyor. Korktuğunuz zaman adrenalin salgılamanız daha iyi kaçmanızı ya da savaşmanızı sağlar, ya da depresyona girdiğinizde salgılanan kortizon bağışıklık sistemini baskılayarak daha kolay hasta olmanıza neden olur. Üzüldüğünüzde de buna benzer bir şey oluyor olma ihtimali yüksek, ancak henüz bu konu hakkında bilmediğimiz şeyler olabileceğini unutmayın.

2
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
10K
Diyojen 1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Diyelim rüzgarlı ve soğuk bir havada ince kıyafetlerle dolaştım. Dolayısıyla karın ağrısı, mide bulantısı, ishal gibi belirtiler gösteririrm. Peki bu neyden kaynaklanıyor? Vücutta ne oluyor üşüyünce?
Cevap
Bora Menderes , Meraklı Bir Lise Öğrencisi

Gerçekten dediğin belirtilerin neden ortaya çıktıklarını tam olarak bilmiyoruz. İlk olarak üşüyünce vücudunuzun iç sıcaklığı düşmeye başlar ve bu, vücut için önemlidir. Vücudumuz da sıcaklık dengesi, iç organların ve diğer vücut parçalarının en iyi çalışabileceği sıcaklıktır ve ortalama 36 derecedir ve eğer bu eksilmeye başladığında vücut, bunu biraz olsun düzeltmek için kendi, birtakım işlemler başlatır. Mesela titremek. Titremek demek, moleküler düzeyde moleküllerin daha fazla birbirine çarpması ve sıcaklığın artmasıdır. Ayrıca büzüşürüz de, her yerimiz kasılabilir; çünkü ısı kaybını en aza indirmemiz gerek; bunu da dışarı dönük yüzey alanımızı daraltarak yapabiliriz. Mide bulantısı da bunların bir sonucu gibi gözüküyor, sonuçta midende bir karışım var fakat vücut, her şeyi büzüyor, titreştiriyor. Bu durumdan organların da etkileniyor. Ayrıca soğukta, derilerin de zarar görüyor ve vücut, gene bunların tamiri için ekstra enerji harcıyor, tüm bunlar da acıkmamıza da sebep veriyor. Kaynakta vereceğim videoyu izlersen daha geniş bir bakış açısına sahip olabilirsin. İngilizce biliyor olduğunu varsayıyorum tabi.

1
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
205
Abdullah Sezer
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Süt annelik çocuğa fiziksel-kimyasal nasıl etki edebilir?
Reklamı Kapat
25
Sabri Turan
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Kafein tüketimi ve sigara tüketiminin parkinson hastalığı oluşmasını nasıl engelliyor
Reklamı Kapat
2,855
Anonim .
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Kırık iyileşince etkisi kalıcı olur mu?
Reklamı Kapat
135
Enes Appas
116 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Evrimsel süreçte mi farklılaştı? Ne gibi avantajlara ve dezavantajları var? İnternette pek de detaylı olmayacak şekilde araştırdım fakat bulamadım.
Reklamı Kapat
368
Mert Can Ay
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Spordan sonra özellikle kol kaslarımıza bakmak için kollarımızı iki yana açarız ve sıkarız (veya kasarız tam doğru ifadesini bilmiyorum). sağ kolumu daha etkin sıkabiliyor ve bunu daha etkin hissediyorken, sol kolumda aynı etki oluşmuyor. Bunun tam sebebi nedir acaba?
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Spesiyalistler çağında herkes yalnızca kendi problemlerini görür. O problemin daha büyük resmin neresine oturduğu konusunda bihaber veya hoşgörüsüzdürler.”
Rachel Carson
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku