Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat

Tıp & Sağlık

Sonuçları Filtrele Seçki
Reklamı Kapat
1,154
Aysenur Acar
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Farklı ise arasındaki farklar nelerdir?
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap

Gizli şeker pre-diyabet olarak tabir ettiğimiz, insülin seviyesinin normal değerin üzerinde ancak tip2 diyabet seviyesinden daha düşük olduğu durumdur. Yüksek sıklıkla gizli şeker ilerleyen yaşlarda tip2 diyabete dönüşür. Kısaca kandaki insülin hormonu yüksekliği denilebilir. İnsülin direnci ise insülin hormonunun etkisiz olmasıdır. Vücüdunuzda ki karaciğer, pankreas gibi organların insüline karşı hissizleşmesi sonucu kanda yüksek insülin olması durumudur. Her iki durumda da kandaki insülin hormonu yüksek seviyededir ancak aynı şey değildirler.

Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş

Kaynaklar

  1. Tavsiyeediyorum
Devamını Göster
86
Aylin Demir
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Diğer türlere baktığımda daha sınırlı hastalıkları olduğunu görüyorum ama insanların hastalıkları çok daha çeşitli ve fazla. Bunun sebebi/sebepleri nedir?
Cevap

Yapı itibariyle insanın diğer türlere göre daha fazla veya daha az hastalanmasını gerektirecek ekstra bir mekanizma bulunmuyor. Her canlının organları zarar görebilir, açlık ve susuzluktan sistemsel problemler yaşayabilir veya çeşitli virüs ve bakteri benzeri etkenler sebebiyle hastalık kapabilir. Diğer hayvanlara göre hastalık tanımlarımızın çok daha geniş olmasının sebebi insanın bilişsel kabiliyeti ve iletişim becerisiyle ilgili olabilir. Vücudumuzdaki hemen her problemi tanıyabiliyor ve buna sistemleştirip tedavi geliştirebiliyoruz. Örneğin insanda psikolojik olarak bile onlarca hastalık tanımlanabilirken bir köpek için aynısı gerçekleştiremezsiniz. İkinci sebep olarak doğal yaşamdan kopmamızla beraber daha fazla zararlı gıda (gdo, yüksek şeker içeren vb.) tüketmemiz, radyasyona daha fazla maruz kalmamız, gittikçe daha sedanter (hareketsiz) yaşam koşullarına alışmamızla beraber hastalıklara yatkınlık oranımız artmış olabilir.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
25
Different Writer
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Cevap
Utku Y , Tıp Fakültesi Öğrencisi

Merhaba,

Diğer adı Kronik Lenfositik Tiroidit olan Hashimato tiroiditi, tiroit bezi iltihabının türevlerinden biridir. Tiroit bezinin otoimmun yıkımına bağlı gelişen ve beraberinde tiroit hormonu yetmezliği (hipotiroidi) gösteren tablodur.

Otoimmün hastalıklar: bağışıklık sistemi, kişinin kendi hücrelerini,dokularını ve organlarını hedef alır ve onlara saldırır.

Hashimato hastalığında kişinin kendi tiroit antijenlerine karşı tolerans bozulur, sonucunda tiroit örtü (epitel) hücreleri ve diğer tiroit hormonu üreten tirositler(tiroit hücreleri) yıkıma uğrar. Kişi tiroit hormonu üretemez/az üretir hale gelir.

Hastalığın ilk safhalarında kandaki tiroit değerleri çok yüksektir çünkü tiroit foliküllerinde var olan tiroit hormonları otoimmun yıkımdan dolayı kana verilmiştir. İlerleyen dönemlerde Tiroit hormonu üretilemeyeceğinden kanda da düşük seyreder.

Tedavisi hastaya göre değişir. Hipotiroidi tablosu oluşmamışsa hastaya tedavi uygulanmaz, aylık/yıllık takip edilir. Eğer hipotiroidi gelişmişse dışarıdan tiroit hormonu tedavisi başlanıyor.

Hastalıkta genetik yatkınlık mevcuttur. Kadınlarda erkeklere göre daha sık gözlenir.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
63K
Ecem Kaya
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Çok uzun süre maske kullandığımdan mı bilmiyorum ama maske taktığım bölge ve burnum ilk başta kızardı , daha sonra da aşırı derecede kurumaya başladı ve bu artık acı vermeye başladı . Ne yapmam gerekiyor? Yüzümü sabunla veya jelle yıkamam da bunu etkiler mi ?
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat
8K
Özgem Uysal
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
İzmir katip çelebi üniversitesi tıp fakültesi 4. Sınıf öğrencisiyim.😊
63K
Ecem Kaya
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Sakızın zararları var mıdır ?
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap

Sakız çiğnemenin zararları olduğu gibi yararlı özellikleri de vardır.

Sakız çiğnemek nefesimizi tazelerken aynı zamanda dişlerimiz arasına yapışan yiyecek partiküllerinin temizlenmesine yardımcı olur. Bazıları için ise stresi azaltmaya yardımcı olur. Kötü plakla savaşmaya yardımcı olan tükürük üretimini uyarır. Bunlar dışında da birçok yararından bahsedilmektedir.

Sakız çiğnediğimizde kasları yorup çene, boyun ve başımızda spazmlara neden olabiliriz. Temporomandibular disfonksiyon (veya TMD) adı verilen bir durumun gelişimidir. TMD, başımızın her iki tarafında bulunan temporomandibular eklemler, çiğnediğimizde bizim için amortisör görevi gören çene içindeki fiziksel stres veya kıkırdak dejenerasyonu nedeniyle yanlış hizalandığında ortaya çıkar. Sakız, bu tür hasara neden olmanın en yaygın yollarından biridir. TMD on milyondan fazla Amerikalıyı etkilemektedir. Çiğneme sırasında rahatsızlık, çenelerini açma ve kapama güçlüğü ve ağızlarını açtıklarında sesleri haşhaş veya tıklama gibi birçok acı verici semptomlar yaşarlar. Kulak ağrıları ve baş ağrıları da tipik olarak bozuklukla ilişkilidir. Kronik sakız çiğnemek yüz kaslarını sıkılaştırabilir ve uzun süreli baş ağrılarına yol açabilir. Aslında, son zamanlarda yapılan bir araştırma, sakız çiğnemesinin küçük çocuklar ve gençlerde kronik migrenlerle bağlantılı olduğu sonucuna vardı.

Çoğu diş hekimi, orta derecede sakız çiğnenmesinin bir sorun olmadığını kabul eder.

Sakızın ağzı oyaladığından yola çıkarak acıktırdığını da söyleyebiliriz. Sakız mideyi kandırır. Önce ağızda tükürük miktarını artırır. Biz tükürükleri yutunca mide kendini sindirme hazırlar. Fakat besin gelmez bol bol tükürük gelir. Mide beyni uyarır ve açlık hissederiz. Fakat sakız tek başına acıktırmaz. Sakızların içinde bulunan tatlandırıcılar vücuttaki insülin salınımına etki eder. Sakız çiğnendikçe vücut sanki şeker tüketiyor gibi insülin salınımına maruz kalır ve uzun vadede vücuttaki leptin duyarlılığı düşer. Vücudumuzda tokluk hissi sağlayan leptin hormonunun düşmesi de tokluk hissini yok ederek acıkmamızı sağlar.

Yazıyı özetlemek gerekirse orta derecede sakız çiğnemenin bir zararı olmadığını hatta faydalı olabileceğini söyleyebiliriz. Acıktırma hissi için ise sakızın cinsi büyük önem arz eder. Şekersiz sakızlar pek acıkma hissini ortaya çıkarmasa da şekerli sakızlarda acıkma hissinin ortaya çıkışı gözlenmektedir.

Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş

Kaynaklar

  1. Flushing Hospital
Devamını Göster
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçeği arayanlara inanın; gerçeği bulduğunu iddia edenlere ise şüphe duyun.”
Andre Gide