Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat

Tıp & Sağlık

Sonuçları Filtrele Seçki
Reklamı Kapat
543
Ozan Dogan
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Merhaba, Günümüzde dondurulan insanların ileride diriltilmesi mümkün olabilir mi?
55
Buğra Özdoğan
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Göbek deliği oynandıgında sanki penisinde içindeki bir borumsu şeye port atar gibi garip bir his oluyor ve uzun süre sızlarmış gibi geçmiyor Sadece bende olmadıgına emınım internetten araştırdıgımda bir çok kişide oldugunu gördüm fakat kimse asıl sebebine akıl erdirememiş Bunun sebebi nedir sinirsel baglantı mıdır herkeste var mı?
Cevap

merhabalar Buğra Özdoğan

Göbek kordonu (göbek bağı) bebeğin gelişiminin çok erken dönemlerinde oluşmaya başlar. Rahim içi yaşamın beşinci haftasında umbilikal halka adı verilen oluşum içinde iki umbilikal arter (atardamar) ve bir umbilikal ven (toplardamar) bulunur. Bebeğin sindirim sistemi önce gövdesi dışında gelişmeye başlar ve 12-13. hafta civarında göbek kordonu içinden karın içine geçer.

Göbek kordonu fetüse karnın içinden girer ve ikiye ayrılır. Biri karaciğerde hepatik portal veni ile birleşir, diğeri ise inferiorvena kava ile kalbe bağlanır. Bu iki dal, fetüsün vücudunda bir devre oluşturur ve dışarıdaki göbek kordonuna yeniden bağlanır. Bebek doğduktan sonra kordon kesilir. Kalan kısım iyileşir ve bebeğin göbek deliğini oluşturur.

göbek bağının yada göbek deliğinin penisle yada cinsel organlarla hiçbir ilgisi yoktur. göbek bağı oksijen, su ve besin verir, co2 ve dışkıyı alır bebeği hayata bağlar. tek görevi budur. senin dediğin olayı internette biraz araştırdım şöyle bir sonuç buldum :Göbek deliğindeki sinirler omuriliğinize bağlanan liflerle birleşiyor.

Bu da mesane ve üretradan beyne direkt olarak sinyal gönderilmesini sağlıyor. Göbeğinize bastırdığınızda da aynı bölge uyarılıyor ve beyniniz bir nevi kandırılmış oluyor. Sinyalin başka bir yerden geldiğini sanan beyniniz idrar yollarınızı harekete geçiriyor veya kasıklardaki karıncalanma hissini yaratıyor. Çünkü :'Peritoneal periton' adı verilen karın boşluğunun iç yapısı o kadar hassas ki böyle bir temasta derhal sinirleri uyarıyor. Mesane ve üretradan yayılan sinirlerle aynı seviyede bilgi ileten buradaki bağlar omuriliğe aynı şekilde sinyal gönderiyor.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
792
Mehmet Yılmaz
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Plazma tedavisinin etkinliği ne kadar? Yapılan uygulamalar ve sonuçları hakkında bilgi verir misiniz?
Cevap

Hastalık geçiren ve sağlığına kavuşan hastaların kanlarına halen virüse karşı oluşan antikor ve proteinler bulunmaktadır. Bu protein ve antikorlar kan plazmasında serum adı verilen sarı sıvı alanda yer alır. İmmün plazma tedavisinde ise hastalığı geçiren ve sağlığına kavuşan kişilerden alınan kan plazmaları, durumu ağrı olan hastalara enjekte edilmektedir.1900'lü yılların başından günümüze kadar tıp dünyasında bilinen ve uygulanan immün plazma koronavirüs için de umut vadeden bir uygulama olmaktadır. Geçmiş yıllarda yine dünyayı etkisi altına alan Ebola, SARS, MERS, H1N1 (Domuz Gribi) ve H5N1 (Kuş gribi) gibi salgınlarda da uygulanması önerilen bu yöntem denenmeye başlanmıştır. Yöntem ile birlikte Covid-19 hastalığına yakalanmış kişilerin kanında bu hastalığı yenmelerini sağlayan antikorlar bulunmaktadır.İmmün plazma tedavisinde koronavirüs tanısı konulan ve tedavi süreci bittikten sonra iyileşen hastalardan alınan kan plazmaları Türk Kızılayı tarafından toplanmaktadır. Toplanan bu kan plazmalarındaki antikorlar, durumu daha ağır olan hastaların tedavisinde kullanılır. Böylece ağır vakaların iyileşmesinin hızlandırılması, henüz yeni hastalığa yakalananların ise ilerleme olmadan hastalığı yenmeleri amaçlanmaktadır. Yani bu tedaviyi görenler iğleşmiyor sadece hastalığı ilerlemesin diye alınan bir önlemdir.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
590
Emine Arslan
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Ayrıca bu ilacın içeriği nedir? Zamanla çocuğun yaşamını normale döndürür mü?
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
Rana Aslan , Üniversite Öğrencisi

En önemli sebep ar-ge masrafıdır çünkü bu gibi ilaçların bulunabilmesi için çok fazla çalışma yapılır ve bu çalışmalara ciddi anlamda yüklü bir fon ayrılır. Gen terapisi için de yapım aşaması çok pahalı ve zorludur. Her ne kadar azımsanamayacak kadar çok olsa da diğer bir çok hastalık kadar mağduru olan bir hastalık değildir. Bu yüzden diğer bilindik ilaçlar gibi çok kullanılmadığından sürüm kazancı sağlanamaz. Ayrıca ülkemizde sigorta tarafından da karşılanmamaktadır.

Tedavi kalıcıdır. Türkiye'de üretilmesi patent durumları sebebiyle bildiğim kadarıyla mümkün değildir. Tabi ülkemiz bu ilacı karşılayabilir fakat dediğim gibi sigorta kapsamına hala alınmamış bir ilaç.

134 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimin ne olduğunu sanıyorsunuz? Bilimin büyülü olan bir tarafı yok. Bilim, doğayı dikkatlice ve tüm detaylarıyla gözlemenin sistematik bir yoludur ve bu sırada edindiğimiz sonuçları değerlendirirken tutarlı bir mantığı takip etmektir. Bunun tam olarak hangi kısmıyla alıp veremediğiniz var? Tüm detaylarıyla incelemek konusunda mı? Yoksa dikkatli gözlemler yapmak mı? Sistematik yaklaşmak mı? Yoksa tutarlı bir mantığı takip etmek mi?”
Steven Novella