Seçilim diferansiyeli (S) ve seçilime tepki (R)

Bu içerik, Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü dahilindeki bir terimdir. Sözlüğümüzü kullanarak bilimsel terimlerin anlamlarını ve yabancı dillerdeki karşılıkların görebilirsiniz. Ayrıca bu terimler, diğer içeriklerimiz içerisinde geçtiklerinde, okurlarımıza kolaylık olması ve yol göstermesi açısından açılır-kapanır bilgi kutusu olarak gösterilmektedir.

Terim

Seçilim diferansiyeli (S) ve seçilime tepki (R)

İngilizce

secilim-diferansiyeli-s-ve-secilime-tepki-r

Açıklama

Hayvan ve bitki türlerinde yapay seçilim gösterilecek tepki matematiksel bir eşitlikle açıklanabilir.

 R = h^2 S      Buradaki "R" seçilime tepki yani ebeveyn nesil ile yavru nesil arasındaki ortalama farklılıkları ifade eder. "S" ise ebeveyn nesil ile seçilen nesil arasındaki ortalama farklılıklardır.
Bir bitki ıslahçısının ortalama 100 çekirdek veren mısırı ıslah etmeye çalıştığını düşünelim. Seçilen iyi mısırların da 120 çekirdeğe sahip olduğunu varsayalım. h nin 0,5 olduğu düşünülürse,  R = h^2 S    olduğundan  0,5(120-100)=10 dur. Yani seçilime tepki 10'dur. Böylece ortalama 100 çekirdek veren mısır bitkisi bundan sonra 110 çekirdek vermeye başlayacaktır.Gillespie, G. H. (1997). Population Genetics: A Concise Guide. Johns Hopkins University Press.

Transfeksiyon

Haldane Hipotezi

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Katkı Sağlayanlar

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim